Karta kredytowa, a obciążeniowa dla firm.

Piotr Kowalczyk
19.04.2022

Obok tradycyjnych kart debetowych firmy mogą korzystać z innych rodzajów kart płatniczych. To przede wszystkim karty kredytowe i karty obciążeniowe (zwane też charge). By wybrać odpowiednią, trzeba najpierw sprecyzować oczekiwania, które ma ona spełnić.

Karta kredytowa dla firmy

Podobnie jak w przypadku karty kredytowej dla klienta indywidualnego, również w przypadku przedsiębiorstwa taka karta zapewnia dostęp do środków finansowych w ramach przydzielonego limitu kredytowego.

Oznacza to więc, że dokonując transakcji użytkownik służbowej karty kredytowej nie wydaje pieniędzy z rachunku bieżącego przedsiębiorstwa, tylko zaciąga zobowiązanie. Firma będzie je musiała spłacić w określonym terminie i na warunkach określonych w umowie z bankiem.

Karty kredytowe pozwalają korzystać z darmowego kredytu - jeżeli zobowiązanie zostanie spłacone w tzw. okresie bezodsetkowym (np. 50 dni liczone od pierwszej transakcji w danym okresie rozliczeniowym), wówczas bank nie naliczy żadnych odsetek.

Karta obciążeniowa dla firmy. Czym różni się od kredytowej?

Podobnie jak karta kredytowa również karta obciążeniowa nie jest przypięta bezpośrednio do bieżącego konta firmy - realizowane nią transakcje są zapisywane na osobnym rachunku technicznym.

Jednak w tym miejscu pojawiają się dwie zasadnicze różnice w porównaniu do karty kredytowej. Po pierwsze, środki - z których korzysta firma na karcie obciążeniowej - nie są kredytem. A to oznacza, że na koniec okresu rozliczeniowego firma ma obowiązek spłacić całą kwotę zrealizowanych w tym czasie transakcji.

Takie rozwiązanie jest dość wygodne z punktu widzenia osób kontrolujących wydatki w firmie. Muszą pamiętać o zapewnieniu środków na koncie, z którego bank pobiera pieniądze, w dniu rozliczenia karty. Jednocześnie mogą łatwiej kontrolować wydatki służbowe np. pracownika podczas wyjazdu służbowego - nie musi on wcześniej pobierać zaliczki, a po prostu musi zmieścić się w umówionym wcześniej limicie wydatków.

Karta kredytowa i obciążeniowa. Dodatkowe możliwości

Zarówno karta kredytowa dla firm jak i obciążeniowa dają użytkownikom dostęp do szeregu dodatkowych rozwiązań - dzięki temu mogą oni nie tylko realizować transakcje, ale również np. korzystać z programów lojalnościowych, ubezpieczeń, czy usługi chargeback. Szczególnie ta ostatnia możliwość jest dość istotna, bo dzięki niej posiadacz karty uzyskuje wsparcie banku w odzyskaniu środków za niezrealizowaną usługę (pod warunkiem, że wcześniej zapłacił za nią tą kartą).

Dokładne zasady przyznawania kart kredytowych i obciążeniowych firmom zależą od polityki konkretnego banku. Procedura przyznania karty zawsze wiąże się jednak z wypełnieniem odpowiedniego wniosku oraz przedstawieniem dokumentów potwierdzających status prawny firmy. Bank zbada również wpływy na firmowe konto, by ocenić jej zdolność do terminowej spłaty zobowiązań.

Banki dążą do tego, by cała procedura przebiegała w sposób sprawny - zwykle czynności związane z wypełnieniem i złożeniem wniosku można wykonać w Internecie, bez konieczności wizyty w oddziale.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie