Jakie dane sie przydadzą rozpoczynając działalność gospodarczą?

Maciej Piwowski
14.09.2022

Samo założenie działalności gospodarczej wydaje się być najprostszym etapem na drodze do prowadzenia własnego biznesu. Funkcjonowanie w warunkach rynkowych nie jest bowiem łatwym zadaniem, trzeba mierzyć się z konkurencją, niezależnymi od przedsiębiorcy zjawiskami, z kolei wypełnienie wniosku wymaga jedynie przygotowania odpowiednich danych. Później wpisy do ewidencji są widoczne w sieci, zawiera je między innymi baza polskich firm. Znana jest jako CEIDG, a pod tym akronimem kryje się po prostu Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Na początek podstawowe dane

Wniosek nie jest skomplikowany. Standardowo na wstępie konieczne będzie podanie danych osobowych, więc uzupełnienie tych pól przebiegnie bezproblemowo. Imię, nazwisko, imiona rodziców, miejsce i data urodzenia, PESEL, rodzaj i nr dokumentu tożsamości, adres, dane kontaktowe – te informacje wydają się oczywiste.

Chwila zastanowienia może się natomiast pojawić przy numerach NIP oraz REGON. Bez obaw jednak, jeśli nie posiada się owych numerów, wystarczy zaznaczyć pole „Nie posiadam”, a po złożeniu wniosku automatycznie w określonym terminie zostaną one nadane i umieszczone we wpisie, który będzie widoczny w CEIDG.

Czym są kody PKD?

Bardzo ciekawie przedstawia się punkt 5. wniosku. Przedsiębiorca określa, pod jaką nazwą chce działać, ale musi pamiętać, że bezwzględnie nazwa zawiera jego imię oraz nazwisko. Inne terminy nawiązujące do specyfiki biznesu lub wyróżniające podmiot na rynku również mogą się tam znaleźć, lecz nie jest to konieczne. Konieczne jest za to podanie kodów PKD. Dla osób niezaznajomionych z tym skrótowcem może się to wydać wyzwaniem, ale obawy są nieuzasadnione.

Polska Klasyfikacja Działalności, PKD, zawiera szereg symboli przyporządkowanych konkretnym rodzajom działalności. Dzielą się na sekcje i działy, z których szczegółowo wyodrębniono identyfikatory każdego sektora. I trzeba wybrać te, które opisywać będą rodzaj aktywności przedsiębiorstwa. Dla ułatwienia baza polskich firm, wspomniany CEIDG, zawiera na stronie głównej odnośnik do wyszukiwarki, za pomocą której bez trudu wybrać można odpowiedni kod PKD, a przy każdym symbolu widnieją podpunkty wyjaśniające, co w ramach podklasy się mieści.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Kwestię wymagającą większego zastanowienia stanowi wybór formy opodatkowania. Dostępne są trzy: na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Samodzielne podjęcie decyzji w tym zakresie może przysporzyć niemałych rozterek, dlatego w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady doświadczonej księgowej. W zależności od formy opodatkowania różną wysokość przybiera należny podatek, co w konsekwencji przekłada się też na osiągany dochód.

Cały wniosek składa się z zaledwie sześciu stron. Jeśli występuje niepewność co do któregokolwiek z punktów wniosku, warto zajrzeć do bazy polskich firm, gdzie dostępna jest szczegółowa instrukcja wypełnienia wszystkich pól. Dodatkowo znaleźć tam można wiele innych pomocnych wskazówek, między innymi tłumaczących zagadnienia związane z opodatkowaniem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie