Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy na wysokości?

Mateusz Rąbalski
29.07.2021

Pracą na wysokości jest praca wykonywana co najmniej 1 metr nad poziomem gruntu. Jest ona szczególnie niebezpiecznym zajęciem, które często kończy się wypadkiem, a nawet śmiercią. Przepisy BHP jasno określają, jakie środki ostrożności należy zachować podczas jej wykonywania, dodatkowo dostępnych jest wiele konstrukcji, których zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa pracowników podczas pobytu na wysokości.

Prace na wysokościach - zasady postępowania:

Podczas wykonywania pracy najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie, dlatego bez względu na wszystko należy przestrzegać zasad. Zanim rozpocznie się pracę, trzeba ja dokładnie zaplanować i przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się wydarzyć w jej trakcie. Kolejną kwestią jest sprzęt ochronny, który należy sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa i ewentualnych usterek oraz przeszkolić pracowników, w jaki sposób mają z niego bezpiecznie korzystać.

Wymagania względem pracowników wykonujących pracę na wysokości:

Podstawą jest oczywiście orzeczenie wydane przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy. Należy zaczerpnąć konsultacji u laryngologa i okulisty, którzy muszą potwierdzić, że dana osoba słyszy i widzi prawidłowo. Niezbędna jest też wizyta u neurologa, który wykluczy problemy uniemożliwiające pracę. Dodatkowo należy przejść badania wysokościowe oraz nie posiadać lęku wysokości, który dyskwalifikuje z możliwości podęcia zatrudnienia. Jeżeli nie wykryto żadnych problemów, następnym krokiem jest odbycie odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP oraz szczegółowe zaznajomienie się z zagrożeniami wynikającymi z pracy na wysokości. Należy też przejść szkolenie, na którym pokazane zostanie jak prawidłowo korzystać z dostępnych środków bezpieczeństwa.

Wymagania względem pracodawców zlecających pracę na wysokości:

Pracodawca, który organizuje pracę na wysokości, jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa i przeszkolenia swoich pracowników. Przede wszystkim musi zadbać o bezpośredni nadzór w miejscu pracy. To on odpowiada również za rozdysponowanie poszczególnych zadań, ustalenie kolejności ich wykonywania oraz poinformowanie jakich środków bezpieczeństwa należy używać w trakcie ich realizowania. Dodatkowo musi opracować plan ewentualnej ewakuacji i poinformować o wymaganiach bezpieczeństwa podczas wykonywania poszczególnych czynności.

Konstrukcje zapewniające bezpieczeństwo:

Są najbardziej kluczowe, ponieważ w głównej mierze to one zapewniają bezpieczeństwo pracowników. Podczas ich wyboru trzeba wziąć pod uwagę specyfikę wykonywanej pracy, potrzebne narzędzia i ilość osób, które będą z nich korzystały. Rusztowania mogą sprawdzić się zarówno na tych wyższych, ponad 10-metrowych budowach, ale też na zdecydowanie niższych. Bezpieczeństwo podczas pracy na nich zapewniają barierki oraz antypoślizgowa platforma. Jeżeli praca, którą należy wykonać, nie zajmuje wiele czasu, można skorzystać z drabin, schodków, czy pomostów z platformą. Są to stosunkowo łatwe do przemieszczania konstrukcje. 

Uprawnienia do wykonywania pracy na wysokościach:

Praca na wysokościach jest terminem obejmującym wiele rodzajów zatrudnienia: prace budowlane, konserwacje linii elektrycznych, czyszczenie i malowanie budynków, czy pielęgnowanie roślin. Ze względu na tę różnorodność uprawnienia wysokościowe wydawane są w zależności od wysokości i na określony czas. Jeżeli praca wykonywana jest poniżej 3 metrów, to zezwolenie wydaje się na okres 3 - 5 lat. Jeżeli jednak paca będzie wykonywana na wysokości przekraczającej 3 metry, to zezwolenie w zależności od wytycznych wydaje się na okres 2 - 3 lat.

 Więcej znajdziesz na https://keesafety.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie