Jak wybrać właściwy rozmiar i rodzaj koperty?

Mateusz Nowak
26.03.2021

Niezależnie od tego, czy w przesyłce znajduje się kartka z życzeniami, list z urzędu, dokumenty biurowe czy zwykły list, koperta, do której zostaną one schowane, jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na atrakcyjność przesyłanych rzeczy. Dowiedz się jak wybrać najlepszy rozmiar i rodzaj koperty, tak aby zrobić wrażenie na odbiorcy już na samym początku jego styczności z przesyłką.

Jakie są rozmiary kopert?

Aby wybrać odpowiednią wielkość koperty, należy prawidłowo rozumieć dostępne rozmiary tego rodzaju asortymentu. Rozmiary kopert są podawane za pomocą litery „C” i odpowiedniej liczby. Taka kombinacja spełnia wymogi standardu ISO 216, który intencjonalnie standaryzuje klasyfikację. Cyfry, które znajdują się obok litery „C”, mają ze sobą związek, ponieważ informują, że rozmiar danej koperty to połowa rozmiaru poprzedniej, na przykład C3 to połowa wielkości C2. Ważną informacją jest fakt, że nazwy rozmiarów kopert mają swoje odpowiedniki dla rozmiarów papierów. Czyli na przykład w kopercie C4 (wymiary: 229 x 324 mm) zmieści się arkusz papieru o wymiarach odpowiadających A4, z kolei w kopercie C3 (wymiary: 324 x 458 mm) idealnie wpasuje się dokument o wielkości A3.

Jednak najczęściej używanym rozmiarem koperty do dokumentów i listów biurowych jest typ o skrócie DL. Jest ona ekwiwalentem do koperty o wymiarze C6, ponieważ rozmiar DL jest dłuższy i charakteryzuje się mniejszą wysokością. Został on zaprojektowany po to, aby zmieścił się w nim arkusz papieru A4 złożone na trzy równe części.

Jakie są rodzaje kopert?

Oprócz klasycznej białej koperty istnieje jeszcze wiele różnych rodzajów tego asortymentu papierniczego. Bardzo często można spotkać koperty z okienkami, które pozwalają odbiorcy na zobaczenie wybranej części zawartości, jeszcze przed otworzeniem przesyłki. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w przypadku korespondencji pochodzącej z banku. Bardzo praktyczną opcją jest koperta z kartonową wkładką, dzięki czemu zyskujesz gwarancję, że włożony do niej list lub dokument nie zostanie pognieciony. Ciekawym rozwiązaniem są koperty nieprześwitujące, czyli takie, które nie prześwitują, nawet kiedy trzyma się je pod światło. Spowodowane jest to pełnym kolorem koperty albo specjalną wewnętrzną powierzchnią. Oprócz wyżej wymienionych formatów istnieją również koperty, które mają specjalne właściwości papieru, z którego zostały wykonane lub materiału produkcyjnego albo charakteryzuje je różny sposób wysyłki.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie