Jak powinno przebiegać szkolenie wstępne BHP?

Mariusz Siwko
03.02.2022

Każda firma, która zatrudnia choć jednego pracownika, zobowiązana jest do przestrzegania Kodeksu Pracy. Oznacza to między innymi konieczność przeprowadzania szkoleń wstępnych BHP. Niewywiązanie się z tego obowiązku grozi karą ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że pracodawcy nie muszą prowadzić szkolenia samodzielnie. Mogą w tym celu wynająć zewnętrzną firmę, która specjalizuje się w prowadzeniu profesjonalnych i merytorycznych szkoleń, na żywo lub online (koniecznie zainteresujcie się szkoleniami BHP w firmie BHP Dorada).

Poszukując zewnętrznej firmy warto wiedzieć, czego od niej oczekiwać i co powinno zawierać szkolenie wstępne BHP, by spełniało wytyczne zawarte w oficjalnych przepisach, m.in.  „Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy”.

Co trzeba wiedzieć na temat szkoleń BHP?

Szkolenie wstępne nowego pracownika powinno się odbyć w pierwszym dniu jego pracy. Powinno zawierać treści zgodne z wzorcowym programem zawartym w „Rozporządzeniu dotyczącym szkoleń BHP”. Powinno trwać 3 godziny lekcyjne (godzina lekcyjna to 45 minut).

Warto również pamiętać, że szkolenie wstępne BHP jest dwuetapowe.

Pierwszy etap stanowi instruktaż ogólny, czyli zapoznanie z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie Pracy, a także w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy. Zapoznanie z przepisami oraz zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy. A także zapoznanie z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Drugim etapem szkolenia jest instruktaż na konkretnym stanowisku pracy. Składa się na niego zapoznanie pracownika z czynnikami środowiska pracy występującymi na jego stanowisku. A także zapoznanie z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną przez niego pracą. Ważnym elementem instruktażu jest również przedstawienie sposobów ochrony przed zagrożeniami oraz zaprezentowanie metod bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku.

A zatem w trakcie szkoleń wstępnych BHP pracownik powinien dowiedzieć się, jakie są jego podstawowe obowiązki i jakie czynności będzie wykonywał na swoim stanowisku pracy. A także jak wykonywać te obowiązki zgodnie z przepisami, zasadami bezpieczeństwa pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi. 

Dlaczego warto powierzyć prowadzenie szkoleń profesjonalnej firmie?

Dobrze wyszkolony pracownik jest bardziej wydajny i nie powoduje wypadków przy pracy, które przynoszą pracodawcy wymierne straty materialne. 

Dlatego też szkolenie nowego pracownika powinno odbywać się w sposób rzetelny, profesjonalny i ciekawy. A informacje przekazywane przez osobę prowadzącą szkolenie powinny być dostosowane do charakteru pracy oraz możliwości przyswajania wiedzy przez pracownika. Dzięki temu będzie on mógł zapamiętać jak najwięcej ważnych dla siebie treści.

Bardzo istotne jest stosowanie nowoczesnych i różnorodnych metod szkoleniowych. Szkolenie BHP nie powinno być nudne ani nużące. Prowadzący mogą sięgać po takie techniki uczenia się, jak odgrywanie ról, gra symulacyjna, studium przypadku, dyskusja grupowa.

Prowadzący powinien też korzystać z materiałów multimedialnych, filmików, prezentacji i grafik.  Podnosi to atrakcyjność szkolenia i pomaga uczestnikom w przyswajaniu wiedzy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie