Jak dostosować gabinet lekarski do wymogów sanepidu?

Antoni Kwapisz
21.04.2023

Specjalistyczny gabinet lekarski wymaga przystosowania do wymogów prawnych pod wieloma względami – stosowanych środków czystości, umowy na wywóz odpadów, ale przede wszystkim w związku z aranżacją i wyposażeniem. Od tego, czy w projekcie znajdą się wszystkie niezbędne elementy, zależy jego pozytywne zaopiniowanie przez Sanepid. Jak prawidłowo przygotować projekt technologiczny gabinetu lekarskiego?

Kto może wykonać projekt technologiczny gabinetu lekarskiego?

Zgodnie z prawem, projekt technologiczny może wykonać zarówno sam specjalista otwierający gabinet, jak i zarządca budynku, na którego terenie gabinet będzie funkcjonował (np. podmiot leczniczy). Ponadto sporządzenie projektu technologicznego można powierzyć firmie specjalistycznej – więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-gabinetow-lekarskich/.

Samodzielne przygotowanie projektu jest niewątpliwie tańsze – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Osoba bez specjalistycznej wiedzy może bowiem popełnić liczne błędy, te zaś staną się podstawą odrzucenia projektu przez Sanepid. Zatrudnienie specjalistów oznacza jednorazowy wydatek, ale także pewność, że termin otwarcia gabinetu nie przesunie się z powodu konieczności nanoszenia poprawek na projekt.

Co zawiera projekt technologiczny gabinetu lekarskiego?

Projekt technologiczny składa się z części graficznej oraz z części opisowej. Ponieważ gabinet lekarski w większości przypadków jest częścią większego ośrodka medycznego lub innej nieruchomości, w części graficznej wskazane jest jego usytuowanie na tle nieruchomości. Część graficzna stanowi swojego rodzaju mapę – znajdują się w niej okna, drzwi, elementy stałe (np. wyjścia mediów) oraz wyposażenie i aparatura.

Uszczegółowieniem części graficznej projektu jest jej część opisowa. Podany jest w niej również dokładny adres nieruchomości oraz tytuł, zgodnie z którym lekarz użytkuje gabinet (np. własność, wynajem). Wszelkie kwestie, które mogą wymagać doprecyzowania, znajdują odzwierciedlenie właśnie w części opisowej projektu.

Jak zaprojektować gabinet lekarski zgodny z wymogami prawnymi?

Ustawodawca narzuca na lekarza wiele obowiązków w kontekście wyglądu gabinetu, w którym prowadził on będzie swoją działalność. Przede wszystkim niezbędne jest wskazanie wszystkich obszarów w ramach gabinetu – tj. poczekalni, strefy przyjęcia pacjenta, strefy badania czy wykonywania procedur – w zależności od specjalizacji i zakresu świadczonych usług.

Dodatkowo na projekt technologiczny gabinetu lekarskiego należy nanieść aparaturę medyczną i wszystkie sprzęty, dla których przewidziano konkretne miejsca w gabinecie. Dotyczy to zatem mebli takich jak kartoteki czy biurko, ale także wyposażenia ściśle medycznego (np. aparat do USG, aparat do EKG, fotel ginekologiczny, stanowisko do badania wzroku).

Jeśli specyfika działalności wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozprzestrzeniania chorób zakaźnych, należy także zawrzeć informację o narzędziach służących minimalizowaniu tego ryzyka (np. izolatka, lampa UV).

Co się stanie, jeśli Sanepid nie przyjmie projektu technologicznego gabinetu?

Jeśli projekt technologiczny wykonujesz samodzielnie, musisz liczyć się z ryzykiem jego odrzucenia przez Sanepid – bez wiedzy fachowej trudno jest od razu sprostać wszystkim wymaganiom. Negatywna opinia Sanepidu nie oznacza jednak całkowitego zakazu wykonywania działalności – prawdopodobnie pracownicy wskażą miejsca wymagające korekty.

Po naniesieniu niezbędnych poprawek, projekt można złożyć ponownie i raz jeszcze czekać na jego rozpatrzenie. Dopiero po usunięciu wszystkich wad, Sanepid wyda pozytywną opinię.

Które specjalizacje wymagają wykonania projektu technologicznego gabinetu lekarskiego?

Do przedstawienia projektu technologicznego gabinetu lekarskiego zobowiązani są wszyscy lekarze prowadzący swoje gabinety. Dotyczy to również psychiatrów, lekarzy stomatologów oraz lekarzy weterynarii.

Koniecznością wykonania projektu technologicznego objęto również gabinety specjalistów dziedzin pokrewnych – np. fizjoterapii, podologii czy kosmetologii. W przypadku każdego z tych zawodów, zaakceptowanie projektu technologicznego przez Sanepid jest podstawą rozpoczęcia działalności.

Prawidłowe przygotowanie gabinetu specjalistycznego jest niezbędne do otrzymania pozwolenia od Sanepidu na prowadzenie działalności leczniczej. Ze względu na wielość obostrzeń, warto w tym względzie skonsultować się ze specjalistą – pozwoli to na uniknięcie odrzucenia projektu przez Sanepid i konieczności dokonania w nim czasochłonnych poprawek.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie