Inwestowanie w ropę – czy warto? Co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się handlować?

Maciej Piwowski
14.12.2022

Ropa naftowa to kluczowy dla świata surowiec energetyczny, bez którego niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu branż. Odgrywa on bardzo istotną rolę w kształtowaniu się większości państwowych gospodarek. O tym, jak ropa jest cenna, niech świadczy jej potoczna nazwa – „czarne złoto”. Podobnie jak słynny kruszec, może być ona ciekawą alternatywą inwestycyjną. Przy odpowiednim rozeznaniu rynkowym i po dokonaniu trafnych wyborów handlowych popartych dogłębną analizą jest szansa na ropie naprawdę dobrze zarobić. Warto jednak dokładnie poznać ten surowiec i wiedzieć, że lokowanie w nim własnych oszczędności ma też swoje mankamenty. Jakie?

Inwestowanie w ropę naftową to w gruncie jeden z klasycznych sposobów tradingu. Obrót surowcami, w tym właśnie „czarnym złotem”, od wielu lat zalicza się do grona najpopularniejszych metod pomnożenia posiadanego kapitału pieniężnego. Można rzec, że ropa jako aktyw została przez ten czas dobrze rozpoznana i zbadana. Wydawać by się nawet mogło, że rynek ropy nie stanowi dla ludzkości już większej tajemnicy. Rzeczywistość okazuje się na tym polu o wiele bardziej brutalna.

Handel w oparciu o ropę naftową nie jest sztuką łatwą. W dużej mierze wynika to ze skłonności do dużych wahań cenowych i podatności kursu na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Być może nie jest to ten sam poziom, co w przypadku rynku kryptowalut, jednak i w przypadku ropy zdarzają się nierzadko pokaźne i niespodziewane wzloty bądź upadki elektryzujące traderów. Widać to wyraźnie właśnie teraz – w czasach ogromnych zawirowań wywołanych przed pandemię koronawirusa oraz toczącą się na terytorium Ukrainy wojny. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest minimalizowanie ryzyka poniesienia strat. Absolutną podstawą wydaje się dokładne poznanie ropy jako aktywu bazowego i zrozumienie, co ma bezpośredni wpływ na jej wartość.

Co to jest ropa naftowa?

Na początek odrobina teorii i powtórka z lekcji chemii – ropa naftowa jest charakterystyczną ciekłą kopaliną złożoną z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych, zawierających niewielkie domieszki związków azotowych, tlenowych, siarkowych oraz przeróżnych zanieczyszczeń nieorganicznych. Surowiec wydobywa się co najmniej od średniowiecza. Pozyskana ma ciemnobrunatną barwę oraz ostry, nieco drażniący zapach. Ropa nie rozpuszcza się w wodzie i jest substancją łatwopalną. Ze względu na swoje właściwości stanowi podstawowy materiał w przemyśle petrochemicznym i stosuje się ją do wytworzenia m.in. benzyny, nafty, olejów, parafiny, smarów, asfaltów, wazelin itd. Pośrednio więc ma także duże znaczenie dla branży turystycznej, kosmetycznej, medycznej czy transportowej.

Ropa jest surowcem nieodnawialnym, a obszar jej występowania nie należy do najszerszych. Do największych wydobywców zalicza się takie kraje, jak Arabia Saudyjska, Rosja, USA, Chiny, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Irak, Kuwejt, Meksyk, Wenezuela, Nigeria, Brazylia, Katar oraz Norwegia. Mając na uwadze to, a także jej znaczenie dla świata, można zrozumieć, dlaczego uznaje się za tak cenną.

Rodzaje ropy naftowej

Ropa naftowa ma różną postać. Poszczególne jej typy wykazują odmienną gęstość, specyficzny skład chemiczny, zawartość siarki, żywic, parafiny itd. Różnice te wynikają głównie z różnego pochodzenia surowca, a także sposobu jego pozyskiwania. Każdy z typów ropy wykazuje oczywiście nieco odmienne właściwości. Dla porządku handlowego wprowadzono specjalny podział „czarnego złota” na cztery podstawowe rodzaje. Są to:

  • Ropa Brent – bardzo popularny typ ropy naftowej, pozyskiwanej na Morzu Północnym. To tzw. ropa „słodka” o bardzo niskiej zawartości siarki.
  • Ropa WTI – pochodzi z USA. Również uznawana za surowiec „słodki” i lekki, z tego też powodu bardzo ceniony i oceniany jako wydajny.
  • Ural (REBCO) – jak wskazuje nazwa, ropa wydobywana na terenie gór Ural oraz na zachodniej Syberii. W przeciwieństwie do Brent i WTI zalicza się ją do rop „kwaśnych”.
  • Benchmark OPEC Reference Basket – czyli tzw. koszyk referencyjny, na który składa się wiele rodzajów wydobywanej na całym świecie ropy i sprzedawanej przez kraje kartrlu OPEC.

Czym jest OPEC?

OPEC (właśc. Organization of the Petroleum Exporting Countries) to skrót od Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Utworzono ją w 1960 roku w Bagdadzie. Jej celem jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen ropy naftowej. OPEC decyduje m.in. o poziomie wydobycia surowca i w ten sposób steruje jego wartością. Zależność jest prosta – ograniczenie pozyskiwania „czarnego złota” oznacza wzrost cen i odwrotnie.

Do OPEC należą następujące kraje: Irak, Iran, Algieria, Arabia Saudyjska, Angola, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kongo, Kuwejt, Libia, Gabon oraz Gwinea Równikowa. Dawniej w skład tego porozumienia wchodziły jeszcze Ekwador, Katar oraz Indonezja.

Od czego zależy cena ropy?

Istnieje kilka czynników decydujących o ostatecznej cenie ropy. Jeden z nich został już zresztą przywołany – to oczywiście poziom wydobycia, którym steruje OPEC. Ropa, jak każdy inny surowiec, jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. Nawet jeśli wydobycie byłoby mocno ograniczone, to spadająca konsumpcja doprowadza do obniżenia cen za baryłkę (podstawowa jednostka objętości dla ropy). Z taką sytuacją mieliśmy zresztą styczność na początku pandemii koronawirusa. Ogromny wpływ na cenę „czarnego złota” ma też kurs dolara. To właśnie waluta Stanów Zjednoczonych stanowi jednostkę rozliczeniową w globalnym obrocie surowcem. Wiele także zależy od różnego rodzaju wydarzeń natury gospodarczej czy politycznej. Na cenę ropy wpływają chociażby wprowadzane embarga czy ograniczenia, co widzimy aktualnie przy toczącej się wojnie na terytorium Ukrainy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie