Główne przyczyny wybuchu pożarów i ich rozprzestrzeniania się

Jerzy Biernacki
21.07.2021

 Przyczyny wybuchu pożaru mogą być różne. Pożary przede wszystkim powstają w wyniku braku należytej ostrożności oraz zachowania bezpieczeństwa podczas użytkowania materiałów  palnych i wszelakiego rodzaju urządzeń. Pożary wybuchają z powodu czynników zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niezależnie jednak od przyczyny, pożar jest ogromnym, niosącym niewyobrażalne straty, zagrożeniem. Szybko się rozprzestrzenia, a jego ograniczenie lub całkowite zagaszenie jest w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Sprzątanie po pożarze bywa bardzo kosztowne dlatego warto poznać przyczyny pożarów.

Dlatego bardzo ważne jest to, żeby zachować jak największe środki bezpieczeństwa podczas jakiejkolwiek styczności z materiałami łatwopalnymi oraz samym ogniem. Pamiętasz, kiedy uczono nas w szkole, że ogień to nie zabawa? Takie wspomnienia z dzieciństwa mogą budzić sentyment. Każdy jednak, kto chociaż raz przeżył chwilę grozy z tym żywiołem, wie, że wystarczy sekunda nieuwagi, żeby doszło do ogromnej tragedii.

Jakie są najczęstsze przyczyny wybuchów pożarów?

Główne przyczyny wybuchu pożarów możemy podzielić na te spowodowane umyślnie oraz te przypadkowe, które wybuchły w wyniku np. jakiejś awarii lub ludzkiego błędu. Pożary wybuchają najczęściej z powodu wad produktowych urządzeń, ich zwarcia, nieprawidłowego użytkowania materiałów łatwopalnych, niezabezpieczonych prac budowlanych, czy samozapalenia. Niestety wypadki te często wiążą się z nieznajomością podstawowych zasad przepisów przeciwpożarowych, brakiem wiedzy o użytkowaniu przedmiotów, ich eksploatacji oraz braku zdrowego rozsądku użytkowników.

Zwarcie instalacji elektrycznych najczęstszą przyczyną pożaru w domu

Przyczyną wybuchu pożarów w budynkach jest najczęściej zwarcie instalacji elektrycznych oraz grzewczych. Najczęstszym powodem jest nieprawidłowa instalacja lub eksploatacja tych urządzeń. Nie lekceważ więc obowiązkowych, corocznych lub kwartalnych przeglądów instalacji w mieszkaniu. Mają one na celu zadbanie o bezpieczeństwo nas wszystkich.  Wypadki zdarzają się także często również z powodu prowizorycznych i źle wykonanych rozwiązań budowlanych. Do pożarów bardzo często dochodzi również podczas samych prac budowlano-remontowych. Te niestety zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców budynku, dlatego bardzo ważne jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa BHP. W naszym kraju dochodzi do ponad 6 tys. pożarów rocznie, w których za przyczynę podaje się właśnie zwarcie instalacji elektrycznej.

Jakie są źródła pożaru?

Do pożaru w mieszkaniu może dojść także w wyniku nieumiejętnego użytkowania żarówek. Często dzieje się to podczas bliskiego kontaktu punktu świetlnego z materiałem palnym.

Do wypadków z użyciem ognia dochodzi także bardzo często w sercu domu, czyli kuchni. Szczególnie podczas używania kuchenki gazowej, na której smażymy potrawy na głębokim tłuszczu. Wystarczy moment nieuwagi, żeby spowodować ogromne nieszczęście. Pamiętaj, żeby nigdy nie gasić takiego pożaru wodą!

Zwarcie urządzeń elektrycznych w firmie

Kolejną częstą przyczyną wybuchów pożarów jest pozostawienie bez nadzoru włączonych urządzeń elektrycznych w firmie lub w domu. Szczególnie narażamy się, jeżeli zostawimy włączoną prostownicę do włosów, żelazko, piekarnik lub grzejnik elektryczny. Te urządzenia również mają wady i wystarczy nawet najmniejsze spięcie, żeby spowodować pożar. Do pożaru może dojść także podczas użytkowania owych urządzeń, gdy dochodzi do wyładowań elektrycznych. Warto więc zabezpieczyć się odpowiednią listwą z bezpiecznikiem, która w razie wypadku sama się wyłączy.

Ogień otwarty w mieszkaniu

Pożary mogą powstać także w wyniku nieostrożności podczas posługiwania się ogniem otwartym. Bardzo często dochodzi do wzniecenia pożaru przez pozostałości niedopałków papierosa, świecy czy zapałek. Do pożarów dochodzi także, kiedy palimy papierosy w otoczeniu materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych, które są podatne na wybuchy. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad o niestosowaniu ognia w towarzystwie materiałów takich, jak gazy palne i ciecze, które mogą spowodować zagrożenie. Nie palmy również papierosów lub świec w pobliżu zasłon okiennych, czy materiałów tekstylnych na łóżku w sypialni. Nie ustawiajmy świec bez zabezpieczenia na parapecie, czy podłodze. Wystarczy chwila nieuwagi, którą można pamiętać przez całe życie.

Pożar w ogrodzie

Pożar bardzo łatwo może zostać spowodowany także w przydomowym ogrodzie lub tarasie. Do takiego zdarzenia dochodzi najczęściej w wyniku prac porządkowych, rolnych, jak np. wypalanie traw, czy towarzyskich spotkań przy grillu lub ognisku. Nie zapominajmy o bardzo ważnej czynności, jaką jest dogaszanie ogniska! Przypilnujmy, żeby wszystko zostało należycie zabezpieczone po udanej zabawie na świeżym powietrzu.

Nieodpowiednie składowanie i magazynowanie przyczyną licznych pożarów

Pożary wybuchają także w wyniku nieodpowiedniego składowania materiałów łatwopalnych w magazynach, garażach i piwnicach. Najczęściej dzieje się to z powodu nieodpowiednich, nieszczelnych lub naderwanych opakowań, czy stłuczonych, wybrakowanych pojemników. Sprawdzajmy co jakiś czas, czy te nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Pożar może wybuchnąć także w wyniku samozapalenia składowanych materiałów takich, jak siano, węgiel, drewno, czy nawozy sztuczne. Dopilnujmy, żeby żaden czynnik zewnętrzny nie miał na to wpływu, szczególnie na pełnym słońcu latem.

Brak zachowania zasad bezpieczeństwa

Do pożarów dochodzi także przez nieumiejętne użytkowanie substancji łatwopalnych przy z pozoru łatwej czynności, jaką jest np. rozpalenie kominka lub piecyka grzewczego. Bardzo ważne jest zachowanie wówczas wszelkich zasad bezpieczeństwa i całkowitej ostrożności.

Pożar materiałów pirotechnicznych

Równie częstą przyczyną pożarów jest nieumiejętnie używanie materiałów pirotechnicznych - rac, czy sztucznych ogni podczas imprez okolicznościowych, meczów lub innych zgromadzeń ludzkich. Niestety wypadki najczęściej zdarzają się z powodu braku kompetencji użytkowników do obsługiwania wyżej wymienionych materiałów. Dodatkowo często ich użytkownicy spożywają alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Do największej liczby zdarzeń z użyciem fajerwerków dochodzi niestety 31 grudnia, podczas nocy sylwestrowej. Bawmy się więc odpowiedzialnie i zachowujmy szczególną ostrożność, kiedy odpalamy jakiekolwiek materiały pirotechniczne. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy bawić się nimi dzieciom. Pamiętajmy, ogień to nie zabawa!

Przyczyny pożarów  - działania umyślne

Pożar może powstać także w wyniku umyślnych działań. Często ma to związek z niezdrową konkurencją działalności gospodarczej, czy zazdrością. Nierzadko wiąże się to także z działaniami na szkodę obiektu mieszkalnego lub usługowego, żeby wyłudzić korzyść majątkową od ubezpieczyciela. Umyślne podpalenie zdarza się także w wyniku działań, które mają na celu zatarcie śladów przestępstwa lub aktu terroru.

Chroń siebie i innych przed pożarem

Nieważne, czy pożar może wybuchnąć podczas zabawy przy ognisku, czy romantycznej kolacji przy kominku. Pamiętaj, że taka sytuacja może przytrafić się w najmniej nieoczekiwanym momencie życia, czyszczenie po pożarze może zrujnować twoje finanse. Jeżeli w grę wchodzi ogień bądź po prostu czujny i zachowaj szczególną ostrożność, żeby nie narazić siebie oraz swoich bliskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie