Ergonomia pracy przy komputerze – zasady i przydatne wskazówki

Antoni Kwapisz
02.12.2022

Praca przy komputerze z reguły wykonywana jest w pozycji siedzącej. Oznacza to, że po pewnym czasie staje się uciążliwa i może powodować dolegliwości zdrowotne. Długotrwałe siedzenie niekorzystnie wpływa na kondycję kręgosłupa i mięśni pleców, powoduje zmęczenie oraz potęguje stres. Pracownik, który zmuszony jest do siedzenia w niewygodnej pozycji, szybko staje się rozdrażniony. Dlatego bardzo ważne jest to, aby pracodawca zapewnił mu prawidłowe warunki pracy, pozwalające na wygodę i bezpieczeństwo.

Na czym polega ergonomia pracy przy komputerze?

Ergonomia pracy przy komputerze to dziedzina nauki zajmująca się zagadnieniami związanymi z warunkami pracy. Określa, w jaki sposób dostosować stanowisko pracy do możliwości psychofizycznych pracownika. Jej celem jest tworzenie takiego środowiska pracy przy biurku, które umożliwi wykorzystanie potencjału pracownika, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko wypadków.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze – ważne nie tylko w firmie

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze? Przepisy określają dokładne wymagania względem takich elementów jak monitor komputera, klawiatura, biurko, krzesło oraz oświetlenie. Warto pamiętać o wyposażeniu biura w praktyczne akcesoria ergonomiczne. Są one dostępne w ofercie sklepu Biurpap – wiodącego dostawcy artykułów i urządzeń biurowych z ponad 22-letnim doświadczeniem w branży.

Za zapewnienie odpowiednich parametrów sprzętu w miejscu pracy odpowiada pracodawca. Nie można jednak zapomnieć o zachowaniu ergonomii stanowiska pracy również w czasie pracy zdalnej, czyli tzw. home office. Warunki pracy w domu nie powinny odbiegać od standardów biurowych. Często wymaga to reorganizacji domowej przestrzeni, ale efekty, jakie można dzięki temu osiągnąć, są warte chwilowego wysiłku.

Przede wszystkim należy zdecydować się na wygodny fotel, zapewniający stabilne oparcie, oraz ergonomiczne biurko z opcją regulacji wysokości. Myszka powinna pasować do dłoni i podpierać ją na całej powierzchni. Klawiaturę warto wyposażyć we wsporniki nadgarstka – pozwoli to uniknąć bólu i podnieść komfort codziennej pracy. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w monitor z funkcjami automatycznej regulacji jasności ekranu oraz redukcji światła niebieskiego. Taki sprzęt pozwala chronić oczy i niwelować uczucie zmęczenia podczas wielogodzinnej pracy.

Ergonomia pracy przy komputerze – BHP 

Ergonomia pracy przy biurku musi odpowiadać zapisom regulaminu BHP. Wszystkie wymagania są uregulowane prawnie. Określają je polskie normy, przepisy prawa budowlanego oraz przepisy wykonawcze do kodeksu pracy. Do jakich elementów się odnoszą i co dokładnie nakazują?

  • Monitor ekranu powinien mieć odpowiednie parametry dotyczące jaskrawości i kontrastu oraz znajdować się w odległości 400–750 mm od oczu pracownika. Musi stać na podstawie lub regulowanym biurku, by możliwa była regulacja położenia ekranu. Specjalne podstawy pod monitor dostępne są w ofercie sklepu Biurpap. Górna krawędź ekranu nie może znajdować się wyżej niż linia wzroku jego użytkownika.
  • Klawiatura powinna mieć matową powierzchnię i kontrastowe znaki, a jej budowa i regulowany kąt nachylenia (w przedziale 0–15 stopni) nie powinny stwarzać ryzyka przeciążenia mięśni rąk i dłoni.
  • Biurko ma zapewniać pracownikom swobodny dostęp do urządzeń, które się na nim znajdują, oraz wystarczającą ilość miejsca na nogi. Powinno umożliwiać zachowanie kąta prostego pomiędzy ramieniem a przedramieniem pracownika. W ofercie Biurpap dostępne są praktyczne podnóżki ergonomiczne, które ułatwiają zachowanie wygodnej pozycji, np. Podnóżek ergonomiczny /48121.
  • Fotel powinien być stabilny i obrotowy, wyposażony w oparcie, podłokietniki oraz regulowane siedzisko, które odpowiadają anatomii ludzkiego ciała. Jeśli fotel nie jest komfortowy w odcinku lędźwiowym, warto wyposażyć go w podpórkę pod plecy.
  • Istotne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Światło musi mieć odpowiednie natężenie i umiejscowienie.

Co ważne, pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Można wykorzystać ten czas na ćwiczenia rozluźniające lub krótki spacer.

Zagrożenia wynikające z nieergonomicznego stanowiska pracy

Wielogodzinna praca przy komputerze powoduje zmęczenie, bóle głowy, stres i frustrację. W dłuższej perspektywie u pracowników mogą pojawić się problemy zdrowotne związane ze wzrokiem czy z kręgosłupem. Te z kolei przyczyniają się do spadku satysfakcji z pracy i zmniejszenia zaangażowania w wykonywane obowiązki. Traci na tym nie tylko pracownik, ale też pracodawca. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zespołowi komfortowych warunków pracy.

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi problemu i w swoich nowoczesnych biurach tworzy profesjonalne stanowiska pracy, zgodne z zasadami ergonomii. Mimo że świadomość i odpowiedzialność w tym zakresie rosną, wciąż wiele stanowisk pracy nie spełnia wymogów BHP, a co za tym idzie – stwarza ryzyko wystąpienia u pracowników poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać o tym, że każde biuro można w dowolnej chwili udoskonalić, poprawiając komfort, a tym samym wydajność zespołu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie