Dom czy mieszkanie - co jest korzystniejsze

Jerzy Biernacki
20.05.2021

Wyprowadziłeś się od rodziców i marzysz o własnym lokum? Zgromadziłeś wystarczające środki do kupna nieruchomości? Chcesz posiadać coś swojego? Nadeszła chwila, by zdecydować - lepiej zakupić mieszkanie czy dom? Obiec opcje wydają się tak samo kuszące, ale co je charakteryzuje? Czego potrzebujesz? Jaki masz plany na przyszłość?

Dom jako spełnienie marzeń

Posiadanie domu to z pewnością cel wielu z nas. Kojarzymy go ze stabilnością, a jeśli w dzieciństwie również mieszkaliśmy w domu, raczej częściej będziemy chcieli dążyć do powtórzenia wyboru naszych rodziców czy dziadków. Posiadanie domu ma wady i zalety. Przede wszystkim daje nam niezależność. Możemy spokojnie budować rodzinę, dbać o nią. Jeśli mamy dom ze strychem, nawet jeśli dzieci będzie przybywać, możemy zagospodarować więcej przestrzeni. To ona w domu stanowi jeden z większych atutów. Każdy członek rodziny ma swój własny kąt, możliwość zapewnienia sobie prywatności.

Zakupując dodatkowy sprzęt rzadziej musimy się martwić czy się nam pomieści. Do tego ruchomości, których nie używamy tak często możemy przenieść na strych lub do piwnicy, robiąc miejsce dla nowych. Dom to także cisza, spokój i możliwość obcowania z naturą, jeśli posiadamy swój własny ogród. Jest dobrą i bezpieczną przestrzenią dla dzieci i zwierząt z uwagi na to, że jest to nasza osobista, ogrodzona przestrzeń, do której nikt nie ma prawa wejść bez naszej zgody. Jeśli do tego posiadamy garaż lub spore podwórko, nie musimy się martwić o dodatkowe miejsca parkingowe. A przede wszystkim jest to wspaniała inwestycja, pozwalająca nam na powiększenie majątku osobistego oraz możliwy do odziedziczenia przez nasze dzieci.

Dom to jednak także pewne blaski. Więcej miejsca oznacza konieczność poświęcenia większej ilości czasu na sprzątanie. Do tego mówi się, że w domu zawsze jest coś do zrobienia, zatem należy liczyć się z koniecznością nieustających robót czy remontów. Duży dom potrzebuje też niezbędnego ogrzewania zimą, którego koszty są w całości na naszej głowie. Do tego dochodzi obowiązek uiszczania podatku od nieruchomości czy gruntu. Z uwagi na to, że domy przeważnie występują na przedmieściach czy na wsiach, trzeba się także liczyć z opcją dodatkowego dojazdu do miejsca pracy, które zazwyczaj ulokowane jest w centrum miasta.

Mieszkanie - symbol wolności?

Jeśli wybieramy mieszkanie, teoretycznie posiadamy więcej możliwości. Swobodniej jest nam się przeprowadzić, gdyż mieszkanie z zasady łatwiej jest sprzedać. Koszty ewentualnych napraw czy remontów są bardziej ograniczone, gdyż przeważnie raz wykonany remont starcza na dłuższy czas. Z uwagi na to, że mieszkanie najczęściej znajduje się w mieście to właściwie wszędzie mamy blisko - szkoła, park, kino teatr, sklep. To wszystko jest w zasięgu.

Często posiadając dom, jesteśmy pod tym względem ograniczeni, chociaż wszystko zależy od lokalizacji. Z drugiej strony mieszkanie ma ograniczoną przestrzeń powierzchniową. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę apartamenty. Do tego rzadko możemy korzystać w własnego podwórka czy ogrodu. Do naszej dyspozycji pozostaje albo przestrzeń wspólna lub prywatny balkon czy taras. Mieszkanie w centrum, o ile nie jest usytuowane na odrębnym osiedlu, lub nie posiada podwórka to również problem z miejscem parkingowym. Centra miast są zazwyczaj oblegane i posiadające deficyt takiego miejsca. Na koniec trzeba wspomnieć, że mieszkając w bloku czy kamienicy zawsze mamy ryzyko nieprzyjemnych czy kłótliwych sąsiadów.

Koszty utrzymania

Omawiając opłacalność posiadania mieszkania czy domu pod kątem kosztów trudno wskazać jednoznacznie lepsze i gorsze rozwiązanie. W zależności od lokalizacji nieruchomości czasem samo mieszkanie w centrum może kosztować nas więcej niż zakup domu na wsi czy przedmieściach. Co do kosztów eksploatacji tu też nie ma jednego wyróżnika. Podkreśla się czasami, że różnica wynika w obowiązku regulowania czynszu, który występuje w przypadku mieszkania.

Mimo tego jednak, że mając dom, nikomu czynszu nie płacimy, to jednak zobowiązani jesteśmy do opłaty podatku, który często może wynieść nas więcej niż czynsz. Przyjmuje się, że posiadając dom ponosimy nie tylko koszt podatku, czy ubezpieczeń, ale także opłatę za prąd, gaz, opłatę za ogrzewanie, wywóz śmieci, czyszczenie szamba czy przeglądy kominów. Musimy też liczyć się z kosztem odśnieżania zimą oraz koszenia trawnika latem oraz pielęgnacji ogrodu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie