Dobry księgowy – jak go rozpoznać?

Marek Szydełko
09.02.2022

Nadszedł ten etap, że pragniesz powierzyć rachunki i finanse firmy w ręce specjalisty? Powstaje pytanie: jak właściwie go rozpoznać? Można szukać opinii na forach internetowych bądź zapytać znajomych, którzy korzystali bądź korzystają z usług księgowego, jednak warto znać również cechy, po których samodzielnie można rozpoznać taką osobę. Odpowiada ona wówczas za bardzo ważną część interesów firmy, dlatego nie może być to osoba przypadkowa.

Jaki księgowy jest dobry?

Dobrego księgowego można opisać przy wykorzystaniu cech charakteru jak i jego zdolności połączonych z doświadczeniem. Takiej osobie przede wszystkim nie brakuje wiedzy i zamiłowania do tego co robi. Na bieżąco śledzi nowe przepisy prawne i wszystkie aktualności dotyczące rachunkowości. Jest ambitna i ciągle chce się rozwijać. Teorię znakomicie przekłada na praktykę co prowadzi do efektywnego przenoszenia dokumentów połączonego z automatycznym sprawdzaniem ich poprawności do systemu. Taka osoba charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością obsługi i rzetelnie prowadzoną dokumentacją.

Powinna mieć w sobie chęć wyjaśniania nieścisłości i drążenia tematu. Organizacja czasu i przestrzeni to codzienność, która pomaga efektywniej pracować. Jest odporna na stres, więc nie wpływa on w żaden sposób na trzymanie się deadline’ów. Jak rozpoczyna daną sprawę, to dąży do jej zakończenia, szczególnie, że prowadzenie rozmów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych niekoniecznie należy do przyjemności.

Zawód księgowego

Większość księgowych to osoby, które ukończyły studia na kierunku finanse i rachunkowość, lub takie, które wybrały inne ekonomiczne studia i uzupełniły swoją wiedzę w postaci studiów podyplomowych lub kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Do tego należy dodać praktyki i stały samorozwój w tej dziedzinie.

Zawód księgowego to coś więcej niż wypełnianie tabeli w Excelu, bo z tym dużej części społeczeństwa kojarzy się ten zawód. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, katalogowanie i analizowanie faktur, współpracowanie z ZUS-em, GUS-em oraz NBP i reprezentowanie klienta przed tymi podmiotami to tylko jedne z wielu zadań należących do kompetencji księgowego. Do tego należy uwzględnić presję czasu i stres związany z dotrzymywaniem terminów oraz mnóstwo czasu, jaki należy poświęcić na analizę nowych przepisów prawnych, które w Polsce wprowadzane są dosyć często bo nawet kilka razy w ciągu roku.

Praca księgowego może kojarzyć się z monotonią, choć tak naprawdę jest pełna wyzwań. Przekonał się o tym z pewnością każdy przedsiębiorca, który początkowo sam odpowiadał za księgowość w swojej firmie. Warto pamiętać, że nic nie może zastąpić specjalistycznej wiedzy, którą księgowi zdobywają podczas wielu lat edukacji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie