Czym są panele fotowoltaiczne bifacial?

Maciej Piwowski
03.02.2022

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wpływają na to różne czynniki, jak rosnące ceny prądu czy świadomość, jak korzystne dla naszej przyszłości jest przejście na odnawialne źródła energii, ale także sam rozwój technologi, dzięki którym instalacje PV stają się coraz bardziej wydajne. Jednym z najnowszych sposobów, na poprawienie tego parametru, są panele dwustronne. Czy to prawdziwa rewolucja na rynku OZE, czy tylko ciekawostka?

Charakterystyka modułów bifacial

Dwustronne panele fotowoltaiczne, zwane też z angielskiego bifacial, to zaawansowane technologicznie produkty, które pozyskują energię słoneczną z obu stron. Otrzymując więcej promieniowania, są w stanie wyprodukować więcej prądu. Okazują się zatem bardziej wydajne od tradycyjnych instalacji. W przeciwieństwie do tych ostatnich, panele typu bifacial wyglądają tak samo z przodu, jak i z tyłu – pod przezroczystą osłoną, najczęściej ze szkła hartowanego, znajdują się ogniwa z aktywnej warstwy krzemowej. Zamiast szerokich ram stosuje się zwężone profile aluminiowe.

Taką konstrukcję należy umieścić bezpośrednio na gruncie – tylna strona musi być odsłonięta, co wyklucza montaż na dachu. Bardzo istotne jest ustawienie paneli pod takim kątem, aby promieniowanie słoneczne było przechwytywane z jednej strony bezpośrednio, a z drugiej – poprzez odbicie od ziemi. Ponadto, przy właściwym zaplanowaniu kierunku, w jakim zostaną zwrócone ogniwa, tylna warstwa może pozyskiwać bezpośrednio energię ze wschodzącego lub zachodzącego słońca. Duże znaczenie dla wydajności tej dodatkowej strony ma zdolność podłoża do odbijania światła. W przypadku piasku lub żwiru będzie to około 60%, natomiast pomalowany na biało farbą refleksyjną beton zwiększa odbicie nawet do 80%. To jednak wciąż o 15% mniej niż… śnieg.

Czy warto zainwestować w dwustronne panele PV?

Z przeprowadzonych badań wynika, że panele bifacial pozwalają uzyskać o 20-25% więcej energii w porównaniu z panelami jednostronnymi o takiej samej powierzchni i zbliżonych parametrach. Należy jednak dodać, że uzyskanie takiego wyniku staje się możliwe jedynie w konkretnych warunkach, przy odpowiednim ustawieniu względem słońca oraz dobrze odbijającej światło powierzchni pod konstrukcją.

Dobrej jakości panele dwustronne, pracujące w optymalnych warunkach, pozwalają na uzyskanie większej ilości energii z każdego modułu oraz większą wydajność przy słabszym oświetleniu. Wynika z tego także to, że potrzebna będzie mniejsza powierzchnia do instalacji paneli o odpowiedniej wydajności, a tym samym zmniejszy się liczba i koszt materiałów potrzebnych do postawiania konstrukcji. Wyższy jest co prawda koszt samych paneli, ale za to inwestycja zwraca się szybciej. Podsumowując, bifacial to doskonały wybór w sytuacji, gdy istnieje możliwość zamontowania ich w prawidłowy sposób oraz właściwego przystosowania podłoża. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu, zachęcamy do kontaktu, poprzez stronę https://pkfsa.pl/, z naszymi specjalistami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie