Czym są asekuranty dachowe?

Mateusz Nowak
22.08.2023

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości są nieodłącznym elementem pracy na wysokości. Aby chronić życie i zdrowie pracowników, każdy pracodawca musi zaopatrzyć ich w odpowiednie środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, które maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo robotników.

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo na budowie? Jakie środki ochrony powinny być stosowane w przypadku pracy na wysokościach? Czym są asekuranty dachowe? Sprawdź!

Bezpieczeństwo na budowie - co warto wiedzieć?

Wdrożenie środków ochrony dla osób wykonujących swoje zadania nad ziemią jest regulowane obowiązkiem prawnym. Zadbanie o bezpieczeństwo pracowników to obowiązek pracodawcy. Środki ochrony powinny zabezpieczać krawędzie dachów, świetliki oraz inne miejsca mogące stanowić zagrożenie dla robotnika. Niektóre środki służą do ochrony pojedynczych osób, a inne stosowane są do ochrony dwóch czy trzech pracowników jednocześnie.

Spośród środków ochrony można wyróżnić:

  • Środki ochrony indywidualnej - będzie to m.in. obuwie ochronne, hełmy i kaski, szelki, kombinezony oraz okulary i amortyzatory.
  • Środki ochrony zbiorowej - do tej grupy zaliczymy m.in. balustrady, siatki, barierki, rusztowania i pomosty robocze itp. Instalując balustrady, zapewniamy ochronę wszystkim osobom wykonującym swoje zadania na wysokości.

Czym są asekuranty dachowe? Rodzaje asekurantów dachowych

Czym są asekuranty dachowe? Asekuranty dachowe to systemy zabezpieczeń, które pozwalają na ochronę pracowników przed upadkiem z wysokości. Są to produkty stosowane zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz na zamkniętych przestrzeniach. Nowoczesne systemy asekuracji wyróżniają się szerokim zastosowaniem, są zgodne z obowiązującymi przepisami BHP i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo.

Wybór asekurantów dachowych powinien zostać poprzedzony analizą wielu czynników. Nowoczesne systemy asekuracji dobierane są m.in. pod względem trwałości, zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracowników czy możliwości montażu bez uszkodzeń dachów. Na rynku znajdziemy różne asekuranty od różnych producentów.

[obraz_1]

Szynodrabiny i pionowy system asekuracji

To nic innego jak połączenie drabiny z szyną, które zabezpiecza przed upadkiem z wysokości. Takie rozwiązanie chroni pracownika na całej wysokości drabiny. Szynodrabiny cieszą się szerokim zakresem zastosowań, jednak najczęściej wybierane są w przemyśle telekomunikacyjnym czy wiatrowym.

Pionowy system asekuracji działa na podobnej zasadzie do szynodrabiny. Zamiast szyny asekuracyjnej stosowane są jednak stalowe linki. To rozwiązanie nieco tańsze.

Linowy system asekuracji

Systemy asekuracji linowej to systemy poziome. Złożone są z punktów mocowania oraz punktu końcowego i początkowego. Pracownik podpięty jest do systemu na całej długości za pomocą stalowej liny. W ofercie firm znajdziemy różne systemy asekuracyjne linowe, zarówno takie, które będą w pełni przejezdne, jak i produkty zabezpieczające, które wymagają przepinania pomiędzy punktami pośrednimi.

Takie systemy montuje się bezpośrednio lub z użyciem szerokiej gamy produktów kotwiczących.

Siatki bezpieczeństwa

Siatka bezpieczeństwa montowana jest najczęściej w czasie wznoszenia budynków. Pozwala zabezpieczyć robotników podczas pracy na wysokości oraz chroni przed upadkiem narzędzi czy innych drobnych elementów.

Szynowe systemy asekuracji

Systemy szynowe najczęściej przeznaczone są do stosowania na dachach płaskich i skośnych. Mogą być też wykorzystywane do obsługi elewacji czy jako system podwieszony do zabezpieczania prac przy obsłudze cystern itp. Szynowe systemy asekuracji są komfortowe i pozwalają na szerokie zastosowanie.

Słupki asekuracyjne

Przy odpowiednim rozmieszczeniu, słupki asekuracyjne mogą zapewnić poziom bezpieczeństwa zbliżony do systemu linowego. Koszt wykonania systemu zabezpieczającego ze słupków bywa tańszy od wykonania systemu linowego.

Punkty kotwiczenia

To jedne z najważniejszych elementów stałego systemu asekuracyjnego. Takie urządzenia umożliwiają pracownikom przypięcie do systemu i bezpieczne wykonywanie prac na wysokości.

Barierki ochronne

Barierki ochronne to środki ochrony grupowej, które zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. To minimum, jakie trzeba zapewnić osobom wykonującym swoje zadania. Nie zawsze jednak można zastosować barierki ochronne, dlatego na rynku dostępne są inne rozwiązania.

System dostępu do elewacji

To system, który składa się z urządzeń pozwalających na obsługę elewacji, w tym mycie czy konserwację w pełnym zabezpieczeniu. Użytkownikami takich rozwiązań są najczęściej technicy dostępu linowego i alpiniści przemysłowi.

Podsumowanie

Systemy asekuracyjne i zabezpieczające należy dobierać do charakteru wykonywanej pracy. Muszą one spełniać wszystkie wymogi związane z przepisami BHP. Asekuranty należy dostosować do liczby pracujących osób. Inne rozwiązania sprawdzają się w grupach, a inne w przypadku pojedynczych pracowników.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie