Czym jest cynkowanie?

Krzysztof Jagielski
16.06.2021

Proces cynkowania wykorzystywany jest, by ochronić powierzchnie metalowe przed rdzą. To właśnie w ten sposób można zabezpieczyć żeliwne elementy, sprężyny, części maszyn, stalowe druty, taśmy. Metoda ta przy zastosowaniu wysokiego połysku stanowi również wytrzymałą i niezwykle elegancką powłokę dekoracyjną. czym jest cynkowanie i kiedy warto je stosować?

  1. Czym jest cynkowanie?
  2. Zastosowanie cynkowania
  3. Zalety cynkowania

Czym jest cynkowanie?

Cynkowanie to złożony proces, podczas którego na powierzchnie metalowe nakłada się warstwę cynku. W trakcie zabiegu wykorzystuje się specjalne roztwory elektrolitowe. To właśnie w nich zanurza się metalowe elementy. Kolejny krok to podłączenie roztworu z zanurzonymi częściami do prądu. W ten sposób cynk trwale łączy się z metalowymi powierzchniami. W ten sposób można zabezpieczyć praktycznie każdą rzecz: od najmniejszej śrubki, po większe powierzchnie. Oczywiście proces musi być przeprowadzony przy wszystkich środkach bezpieczeństwa. Dlatego dużą rolę odpowiada odpowiednie przygotowanie stanowisk, co może zrobić jedynie specjalista. Przeprowadzenie procesu musi być zatem zlecone osobie, która doskonale wie, jak krok po kroku prawidłowo przygotwać metalowe elementy przy jednoczesnym zadbaniu o ochronę osób postronnych. 

Zastosowanie cynkowania

Główne zadanie cynkowania to zatrzymanie procesu korozji przedmiotów wykonanych ze stali. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany do produkcji wielu elementów, które stosuje się np. do budowy domów jednorodzinnych czy mieszkań. Stal znajduje się w instalacji elektrycznej oraz grzewczej. Stanowi także część samochodów oraz urządzeń różnego typu. Wszystkie te elementy w pewnym momencie ulegają korozji. Dzieje się tak miedzy inny pod wpływem działania wilgoci oraz opadów deszczu. Często okazuje się, że skorodowana stal uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie np. maszyn czy pojazdów. Cynkowanie to sposób zabezpieczenia stali tak, by później można z niej było wykonać wysokiej klasy produkty. Cynkować można powierzchnie o różnym kształcie, w tym sprężyny, śrubki, druty, płaskie arkusze pokryć dachowych. 

Zalety cynkowania

Cynkowanie to niezwykle skuteczna metoda zabezpieczania przed korozją. Stosuje się ją praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. To właśnie dzięki temu procesowi różnego typu elementy stają się bardziej wytrzymałe, dzięki czemu maszyny, urządzenia, śrubki czy wkręty lepiej działają. Wyróżniają się bowiem podwyższoną odpornością na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie