Co to jest kolokacja? Dlaczego firmy się na nią decydują?

Maciej Piwowski
04.05.2022

Informacja jest dzisiaj zasobem równie istotnym, jak wszystkie inne, do których zalicza się między innymi potencjał ludzki, paliwa kopalniane czy cenne kruszce. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez określonych danych, które są gromadzone, przetwarzane i wykorzystywane na szereg różnych sposobów. Przy czym przechowuje się je przede wszystkim w sposób elektroniczny. Do tego niezbędne jest zaplecze w postaci infrastruktury ICT. I tu pojawia się kwestia kolokacji. Co to jest i na czym polega?

Na czym polega kolokacja

Firmy i organizacje przetwarzają dziennie w sposób elektroniczny gigantyczne ilości danych. Mają one swój udział w procesach projektowych, produkcyjnych, marketingowych, handlowych i wielu innych. Przepływ informacji cyfrowych oraz ich wykorzystanie nie byłoby możliwe bez odpowiedniej infrastruktury. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim sposób magazynowania danych, który wymaga stworzenia odpowiedniego do tego miejsca, czyli serwerowni. I tutaj wkracza kolokacja, która jest usługą zewnętrzną, umożliwiającą przechowywanie danych w centrach serwerowych poza siedzibą firmy.

W podstawowym znaczeniu kolokacja jest wynajęciem przestrzeni w określonym data centrum i umiejscowieniu w nich serwerów i pozostałych niezbędnych do ich działania urządzeń IT, należących do danej firmy czy organizacji. Z reguły kolokacja jest usługą realizowaną przez profesjonalne obiekty, pełniące funkcję centrów danych. Tym samym firmy decydujące się na kolokację zazwyczaj instalują w centrach danych własne serwery, korzystając przy tym z nowoczesnych rozwiązań danego centrum w kwestii szeroko pojętych zabezpieczeń i wsparcia technicznego.

Co brać pod uwagę przy wyborze data center

Wbrew pozorom na rynku wcale nie ma zbyt wielu liczących się dostawców tego typu usług. Centra danych to specyficzne obiekty, które muszą sprostać wielu wymaganiom. Przede wszystkim muszą one zapewnić maksimum bezpieczeństwa zgromadzonym zasobom cyfrowym, zarówno pod względem zagrożenia czysto fizycznego, jak i elektronicznego. Z tego też powodu dobre data centrum powinno dysponować redundancją (nadmiarowością):

  • linii energetycznych
  • połączeń internetowych
  • serwerów i dysków

 Data center powinno również być zlokalizowane w bezpiecznym miejscu, z dala od zagrożeń naturalnych czy wynikających ze szkodliwego wpływu człowieka. Taki obiekt musi być wyposażony w nowoczesny system wentylacji i chłodzenia, odpowiednio zabezpieczony przed pożarem, a także wtargnięciem osób trzecich. Niezbędne są również zapory przed szkodliwym oprogramowaniem czy atakiem hakerskim. Stworzenie takiej infrastruktury jest zatem bardzo kosztowne. I tutaj właśnie leży odpowiedź na pytanie, dlaczego firmy decydują się na kolokacje.

Jakie są zalety kolokacji

Do największych zalet kolokacji zaliczyć można przede wszystkim oszczędność z tytułu braku kosztów ponoszonych na stworzenie i utrzymanie nowoczesnej serwerowni w obrębie siedziby firmy. Poza tym warunki otoczenia nie pozwalają z reguły na uzyskanie takiego stopnia bezpieczeństwa firmowej serwerowni, jak ma to miejsce w profesjonalnych centrach danych.

Nie mówiąc już o tym, że firmy czasami zmieniają siedzibę i wtedy trzeba wszystko organizować od nowa. Zewnętrzne data center są zatem jednym z korzystniejszych i na pewno najbezpieczniejszych rozwiązań w kwestii gromadzenia i przechowywania danych firmowych.

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie