Staż to obopólna korzyść. Stażysta zdobywa cenną wiedzę i ma możliwość „posmakowania” pracy w realnych warunkach. Pracodawca z kolei zyskuje dodatkowe wsparcie, ponosząc przy tym minimalne koszty (a nierzadko nie dopłacając do tego ani złotówki). Każdy staż się kiedyś kończy i wtedy pada pytanie: co dalej? Zatrzymać stażystę proponując mu umowę, czy może grzecznie podziękować? Sprawdź, która opcja będzie lepsza dla Twojego biznesu.
Sens zaproponowania stażyście dalszej współpracy jest uzależniony przede wszystkim od tego, czy firma rzeczywiście może sobie pozwolić na utworzenie kolejnego stanowiska oraz czy jest jej ono w ogóle potrzebne. Jeśli tak, a w dodatku stażysta całkiem nieźle sobie poradził, to nie można wybrzydzać. Współczesny rynek pracy jest bardzo nieprzyjazny pracodawcom, koszt pozyskania pracownika rośnie, a czas rekrutacji niemiłosiernie wydłuża. Stażysta dał się już poznać, częściowo wdrożył się w struktury firmy, a więc ma za sobą najtrudniejszą część. Warto więc dać mu szansę.
Zatrudnienie stażysty jest również ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pracodawca widzi, iż w tym człowieku drzemie ogromny potencjał. Zaoferowanie mu umowy, nawet jeśli firma nie planowała tworzyć nowego stanowiska, będzie więc typowym działaniem wyprzedzającym. Chodzi o to, aby – pisząc kolokwialnie – nie wypuścić stażysty na rynek, gdzie mogłaby go złowić konkurencja. Przypomina to sytuację, w której klub piłkarski zatrudnia nie do końca potrzebnych drużynie zawodników tylko po to, aby nie wzmocnili oni konkurencyjnych zespołów.
Jeśli firma nie widzi żadnego sensu w zaoferowaniu stażyście stałej współpracy, to taki komunikat powinien zostać ogłoszony jak najszybciej. Stażysta być może ma nadzieję na otrzymanie umowy, dlatego nie powinno się go zbyt długo trzymać w niepewności.
W sytuacji, gdy stażysta dobrze się spisał, ale nie do końca spełnił oczekiwania pracodawcy (na przykład pod względem charakterologicznym), warto pożegnać się z nim w elegancki sposób. Czyli jaki? W praktyce oznacza to chociażby wystawienie stażyście profesjonalnych, merytorycznych i pochwalnych referencji, najlepiej w formie listu z wymienionymi konkretnymi obowiązkami, jakie realizowała dana osoba.
Taki papier będzie pomocny na etapie poszukiwania pracy w innej firmie. Wystawienie referencji nic nie kosztuje i jest najlepszą formą podziękowania za rzetelną pracę, która jednak nie wystarczyła do kontynuowania kariery w przedsiębiorstwie.