Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy? Jak najbardziej!

Mateusz Nowak
13.07.2018

Polskie prawo gwarantuje pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę skorzystanie z urlopu wychowawczego na sprawowanie opieki nad dzieckiem do osiągnięcia przez nie 5. roku życia (nie dłużej niż 3 lata). Okazuje się, że ten przywilej przysługuje także przedsiębiorcom. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc z niego skorzystać? Dowiesz się z naszego poradnika.

Kto może iść na urlop wychowawczy?

Wyłącznie przedsiębiorca, który przez minimum 6 ostatnich miesięcy nieprzerwanie opłacał ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie ma zatem możliwości, aby właściciel firmy, która została zarejestrowana np. 1 czerwca 2018 roku, 1 lipca udał się na urlop wychowawczy. Może oczywiście sprawować opiekę nad dzieckiem, ale nie otrzyma z tego tytułu pomocy z budżetu państwa.

Zmiana przepisów w tym względzie nastąpiła 1 września 2013 roku. Wcześniej przedsiębiorcy w ogóle nie mieli prawa do korzystania z urlopu wychowawczego, co należy uznać za jawną niesprawiedliwość. Warto także wspomnieć, że na taki urlop może się udać zarówno matka, jak i ojciec dziecka.

Co zyskujesz po przejściu na urlop wychowawczy?

Jedyną korzyścią dla przedsiębiorcy jest to, że nadal będzie mieć opłacalne składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne. Ich koszt bierze na siebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki emerytalne są opłacane od 60% przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał.

Warunkiem skorzystania z prawa do urlopu jest osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem własnym, dzieckiem małżonka lub dzieckiem przysposobionym. Okres ten może trwać maksymalnie 3 lata, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Uwaga!

Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której przedsiębiorca sprawuje opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym. Wówczas maksymalny okres urlopu wychowawczego wynosi 6 lat, ale nie może on trwać dłużej niż do 18. roku życia dziecka.

W trakcie urlopu wychowawczego przedsiębiorca nie musi zawieszać czy zamykać działalności gospodarczej. Nie ma natomiast prawa do wykonywania jakichkolwiek prac w swojej firmie. Nie może więc m.in. wystawiać faktur czy osobiście realizować zleceń.

Właśnie dlatego wspomniane rozwiązanie może być atrakcyjne wyłącznie dla właścicieli firm zatrudniających pracowników. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby samozatrudnione z pewnością z takiej możliwości nie skorzystają (w okresie urlopu wychowawczego przedsiębiorca nie otrzymuje zasiłku z ZUS).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie