Upał? Pamiętaj o swoich obowiązkach wobec pracowników!

Maciej Piwowski
21.06.2018

Fale upałów w naszym kraju nie są zjawiskiem gwarantowanym, ale bywają takie lata, gdy wysokie temperatury naprawdę dają się nam we znaki. Szczególnie dotyczy to osób, które nie mogą akurat skorzystać z urlopu i muszą pracować. Każdy pracodawca powinien pamiętać, że upalna pogoda nakłada na niego dodatkowe obowiązki wobec pracowników. Jakie? Dowiesz się z naszego poradnika.

Wszystko zależy od aktualnej temperatury

Specjalne obowiązki wobec pracowników pojawiają się w momencie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, a w zamkniętym pomieszczeniu 28 stopni Celsjusza. Wówczas pracodawca musi zapewnić swoim podwładnym napoje chłodzące. Zwykle jest to prostu woda. Co ważne, napoje nie mogą być wydzielanie. Należy je dostarczać w nieograniczonej ilości i zawsze w formie nieodpłatnej.

Ważne!

Pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz i mogą się przy tym pobrudzić, należy zapewnić dostęp do wody do celów higienicznych w minimalnej ilości 90 litrów dziennie na jednego pracownika.

Woda do picia powinna się natomiast znajdować w odległości nie większej niż 75 metrów od stanowiska pracy.

Pracownicy chronieni

Bardzo ważne jest to, że przepisy zabraniają, aby pracownicy młodociani wykonywali swoje obowiązki w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest wyższa niż 65%. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie zainwestowanie w klimatyzację.

Do grona pracowników chronionych zaliczamy również kobiety ciężarne i karmiące piersią. Nie mogą one pracować w warunkach, w których byłyby narażone na zbyt gwałtowne zmiany temperatur – czyli wyższe niż 15 stopni Celsjusza.

Konieczne zadbanie o komfortowe warunki pracy w biurze

Pomieszczenia biurowe, w których pracują ludzie, musza zostać wyposażone w wydajną wentylację lub też klimatyzację. Niezbędne jest zainstalowanie rolet lub żaluzji, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz ograniczają refleksy świetlne na ekranach monitorów.

Jeśli pracodawca nie stosuje się do obowiązujących przepisów, nie zapewnia pracownikom napojów chłodzących, wody do mycia czy zmusza ich do pracy w bardzo wysokiej temperaturze, naraża się na poważne konsekwencje. W przypadku kontroli stwierdzającej uchybienia, przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie