Trudny etap przejścia od przedsiębiorcy do pracownika. Jak sobie z tym poradzić?

Maciej Piwowski
01.01.2021

Dołączając do grona przedsiębiorców nigdy nie możesz mieć pewności, że zostaniesz nim już na zawsze. Musisz brać pod uwagę cały szereg zagrożeń, które mogą spowodować, że będziesz zmuszony zamknąć biznes i ponownie poszukać sobie pracy na etacie. Nie jest to oczywiście żadna ujma, choć w przypadku wieloletnich przedsiębiorców przejście z własnej działalności na etat „u kogoś” na pewno będzie bardzo trudne. Jak sobie z tym poradzić, by nie narażać się na konflikt z pracodawcą i pokazać swoją przydatność? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Poszukaj stanowiska kierowniczego

Jeśli masz wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, z sukcesami prowadziłeś własną firmę, a na rynek pracy trafiłeś z powodu jakiegoś niefortunnego zdarzenia, to wykorzystaj nabyte umiejętności w pracy na etacie. Skup się na ofertach dotyczących stanowisk kierowniczych.

Byłoby Ci bardzo trudno zaczynać od zera, na stanowisku szeregowego pracownika. Skutkowałoby to frustracją i tym samym niską efektywnością. Nawet jeśli poszukiwania nowej pracy mają potrwać dłużej, to i tak warto traktować stanowiska kierownicze priorytetowo.

To Ty musisz dostosować się do firmy, nie odwrotnie

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się byli przedsiębiorcy podejmujący pracę w czyjejś firmie, jest trudność z zaakceptowaniem swojej nowej roli zawodowej. Możesz odczuwać potrzebę zmieniania obcego miejsca pracy, pouczania przełożonych, wchodzenia w polemikę z pracodawcą czy ustawiania „pod siebie” całego zespołu. Takie zachowanie jest niemile widziane, bo wprowadza złą atmosferę.

Musisz się więc pogodzić z tym, że znalazłeś się na zawodowym zakręcie i bez względu na swoje dotychczasowe doświadczenia dostosować się do reguł obowiązujących w firmie, która Cię zatrudniła.

Wykorzystaj stare kontakty dla dobra nowego pracodawcy

To, że przestałeś być przedsiębiorcą wcale nie oznacza, że musisz palić za sobą mosty. Jeśli miałeś świetne kontakty z różnymi klientami i wiesz, że mogliby oni zostać klientami Twojego obecnego pracodawcy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się do nich odezwać. Nie wstydź się, nie zakładaj z góry, że zostaniesz oceniony, jak „przegrany”. Przyprowadzając swoich starych klientów do nowej firmy na pewno zrobisz świetne wrażenie na pracodawcy, co tylko ułatwi Ci robienie kariery i odnalezienie się w nowej zawodowej roli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie