Mobbing to bardzo poważny zarzut, jaki może usłyszeć pracodawca – nawet jeśli to nie on był prowodyrem takiego zachowania. Właściciel firmy odpowiada jednak za poczynania swoich podwładnych, dlatego w sytuacji, gdy jeden z pracowników skarży się na mobbing ze strony na przykład kierownika, pracodawca bezwzględnie musi na to zareagować. Najważniejsze jest natomiast to, aby przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Kilka gotowych do wdrożenia rozwiązań znajdziesz w naszym poradniku.
Aby móc czemuś przeciwdziałać, najpierw trzeba to zrozumieć. Z mobbingiem jest ten problem, że wiele jego charakterystycznych przejawów jest bagatelizowanych czy uznawanych za normę. Jeśli więc dostrzegasz, że w Twojej firmie dzieją się podobne rzeczy, natychmiast reaguj. Oto przykłady typowego mobbingu w miejscu pracy:
Warto od razu podkreślić, że Kodeks pracy wprost nakłada na pracodawcę obowiązek stosowania takich rozwiązań, które będą realnie przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy. Może przy tym korzystać z pełnego arsenału środków nacisku na osoby, które mobbingu się dopuszczają, w tym karać ich finansowo.
Do katalogu najskuteczniejszych działań minimalizujących ryzyko wystąpienia mobbingu w zakładzie pracy zaliczamy: