Większość przedsiębiorców traktuje zwiększanie zatrudnienia jako elementarną część procesu rozwoju działalności. Z drugiej jednak strony tworzenie nowych etatów nie jest jedynym sposobem na zyskanie dodatkowych rąk do pracy. Od lat rośnie popularność niestandardowych form zatrudnienia, do których zaliczymy współpracę w modelu B2B (czyli pracownik świadczy pracę na rzecz kontrahenta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Zarówno etat, jak i B2B, mają szereg zalet, ale też wad, które omawiamy w naszym artykule.
Zatrudnienie pracownika na etacie wydaje się być naturalnym wyborem każdego rozwijającego się przedsiębiorstwa. Nie zapominajmy jednak, że mówimy tutaj o zdecydowanie najdroższej dla pracodawcy formie zatrudnienia, co wynika z bardzo wysokich kosztów pracy w Polsce. Pracodawca ponosi nie tylko koszt pensji, ale także składek – to dlatego pensja brutto ma się nijak do tego, co pracownik faktycznie otrzymuje przelewem na konto.
Nie wszystko należy jednak przeliczać na pieniądze. Zatrudnienie na etacie to także najbardziej pożądana opcja przez większość pracowników, stąd można założyć, że oferując taką formę współpracy przedsiębiorca zapewni sobie największe szanse na znalezienie odpowiedniego fachowca, a proces rekrutacji nie będzie się ciągnąć w nieskończoność.
Oto najważniejsze zalety zatrudnienia pracownika na umowie o pracę:
Jeśli natomiast chodzi o wady zatrudnienia pracownika na etacie, to trzeba tutaj wspomnieć o:
Coraz więcej przedsiębiorstw proponuje swoim pracownikom przejście na B2B lub w ogóle rezygnuje z tworzenia stanowisk wewnętrznych na rzecz nawiązywania współpracy w formule outsourcingu. Główną motywacją do tego przestają być koszty zatrudnienia, ale fakt, iż w coraz trudniej przychodzi znalezienie odpowiednich fachowców posiadających wymagane przez firmę kwalifikacje.
Jeśli pracodawca tygodniami nie może znaleźć osób, które są gotowe do podjęcia zatrudnienia na samodzielnym stanowisku, nie wymagając długotrwałego szkolenia i związanych z tym znacznych inwestycji, to naturalnym pomysłem wydaje się być poszukanie specjalistów gotowych nawiązać współpracę w formule B2B.
W polskich realiach, gdzie koszty zatrudnienia są bardzo wysokie, a wynagrodzenia netto stosunkowo niskie, wiele osób posiadających rzadkie kwalifikacje czy po prostu będących fachowcami w swoich dziedzinach, decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i świadczenie usług na rzecz różnych podmiotów.
Zalety współpracy w formule B2B to przede wszystkim:
Są oczywiście i wady współpracy na B2B, które są szczególnie dobrze widoczne w zestawieniu z etatem:
Nie da się zatem zająć jednoznacznego stanowiska i opowiedzieć po stronie czy to etatu, czy współpracy B2B. Obie formy posiłkowania się dodatkowymi rękami do pracy mają swoje zalety i wady, dlatego warto je przetestować w swoim przedsiębiorstwie i np. zdecydować się na model mieszany, na własnym przykładzie oceniając, która opcja jest korzystniejsza dla Twojego biznesu.