Pracownicy tymczasowi – jakie wynikają z tego korzyści dla przedsiębiorcy?

Maciej Piwowski
28.01.2022

W dobie powszechnych i bardzo poważnych problemów ze znalezieniem rąk do pracy coraz więcej firm decyduje się skorzystać z usług agencji zatrudnienia. Te delegują pracowników tymczasowych do wykonywania konkretnych prac zleconych przez klienta. Nazywamy to outsourcingiem lub leasingiem pracowniczym. Korzystanie z pracowników tymczasowych niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorcy, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Natychmiastowa dostępność pracowników

Pracownicy tymczasowi są zatrudnieni przez agencję pracy, dlatego nie ma żadnego problemu z tym, aby zostali od razu oddelegowani do firmy klienta agencji i po przeszkoleniu zaczęli wykonywać powierzone im prace. Jest to o wiele szybsze rozwiązanie w porównaniu z przeprowadzeniem standardowego procesu rekrutacyjnego, dlatego pracownicy tymczasowi stanowią idealną opcję dla firm, które muszą natychmiast wzmocnić obecną kadrę z powodu na przykład chorób, okresu urlopowego czy otrzymania pilnego zlecenia.

Brak uciążliwych obowiązków kadrowych

Korzystanie z pracowników tymczasowych jest atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dobrze wiedzą, jak wiele formalności wiąże się z zatrudnieniem pracowników etatowych. Tutaj wszystkie obowiązki kadrowo-płacowe bierze na siebie agencja, która jest rzeczywistym pracodawcą tych pracowników i jedynie „wynajmuje” ich swojemu klientowi. To agencja wypłaca im pensje, odprowadza za nich składki do ZUS, organizuje im transport etc.

To się opłaca

Choć outsourcing pracowniczy jest usługą, na której świadczeniu agencja pracy musi zarobić, to w ogólnym rozrachunku taki układ i tak może być bardzo opłacalny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim nie ponosi on kosztów związanych z utworzeniem nowych etatów oraz prowadzeniem długotrwałej rekrutacji.

Właściciel firmy zachowuje przy tym pełną elastyczność – gdy pracownicy tymczasowi przestaną mu być potrzebni, to po prostu zakończy współpracę z agencją. Pozwala to zoptymalizować koszty działalności gospodarczej, zwiększając je tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

Poza tym współpraca z agencją pracy tymczasowej odbywa się na gruncie B2B, a usługa outsourcingu pracowniczego jest rozliczana w oparciu o fakturę VAT, która stanowi niepodważalny koszt uzyskania przychodu (ważne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie