Po czym poznasz, że Twój pracownik chce się zwolnić?

Mateusz Rąbalski
11.02.2021

Rotacja pracowników jest czymś normalnym w każdej firmie. Zdarza się jednak, że pracodawcy bardzo zależy na zatrzymaniu wyjątkowo cennego pracownika – zwłaszcza takiego, którego trudno byłoby od ręki zastąpić kimś innym. Decyzja oczywiście zawsze należy do zatrudnionego, bo to on wybiera sobie miejsce pracy. Tym bardziej warto w porę wychwytywać sygnały mogące świadczyć o tym, że pracownik poważnie myśli o odejściu z firmy. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Przestaje się starać

Oddany i mocno zaangażowany pracownik, który ewidentnie spuścił z tonu, może mieć jakieś problemy osobiste lub po prostu być blisko podjęcia decyzji o opuszczeniu firmy. Rolą pracodawcy jest zainteresowanie się tym i szczere porozmawianie z pracownikiem. Być może wcale nie chodzi o rozglądanie się za inną pracą, ale na przykład o chorobę kogoś bliskiego czy problemy finansowe. W takiej sytuacji pracodawca będzie mógł zaoferować pracownikowi wsparcie i jeszcze wzmocnić jego więź z firmą.

Spóźnia się

Wcześniej nigdy mu się to nie zdarzało? Prawdopodobnie przestało mu zależeć na Twojej opinii. Jeśli pracownik coraz częściej się spóźnia, to być może daje w ten sposób do zrozumienia, że nie wiąże swojej przyszłości z obecną firmą. Czasami takie zachowanie może być celowe – pracownik może szukać pretekstu, aby otrzymać burę od przełożonego i dzięki temu móc z czystym sumieniem, bez zbędnego tłumaczenia się, złożyć wypowiedzenie.

Wszczyna konflikty

To również może być próba zwrócenia na siebie uwagi. Nie zakładaj od razu, że pracownik wszczynający konflikty, który wcześniej nigdy tego nie robił, podjął już decyzję o rozstaniu z firmą. Być może chce tylko, abyś sam otwarcie zapytał go, co się dzieje i w toku rozmowy zaproponował na przykład zmianę warunków zatrudnienia, czyli oczywiście podwyżkę. Nie ignoruj więc takiego zachowania, zwłaszcza dlatego, że wpływa ono demotywująco na pozostałych pracowników.

Podważa decyzje przełożonych

Pracownik ma oczywiście prawo wyrazić swoją opinię i proponować różne pomysły, ale nie powinien wchodzić w otwarte konflikty z przełożonymi, podważać ich autorytetu czy jawnie ich lekceważyć. Jeśli to robi, a wcześniej nigdy takie zachowanie się mu nie zdarzało, być może jest już pewien, że za chwilę zmieni pracodawcę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie