Rekrutacja - to działanie mające na celu pozyskanie grupy kandydatów, z których będzie możliwy wybór (i docelowo zatrudnienie) osoby odpowiedniej na dane stanowisko. Wybór dokonywany jest na rynku zewnętrznym pracy, czyli poza firmą, bądz wewnętrznym, czyli z grupy pracowników już zatrudnionych.
Rekrutujący najczęściej poszukują osób, które nie przychodzą do firmy mając z góry ustalone pomysły, które chcą realizować, ale osób, które będą przygotowane do nauki systemu pracy obowiązującego w firmie, i zgodnie z którym firma chce pracować. Są jednak pewnie cechy i umiejętności zawsze ważne dla pracodawców i trzeba je mieć na uwadze składając aplikację do wymarzonej firmy. Oczekiwanie pracodawców, by pracownicy w firmie byli pełni motywacji, zapału i entuzjazmu nie jest niczym nowym. Każdy pracodawca chciałby posiadać w swoim zespole osoby, które wybrały pracę właśnie w tej jedynej, wyjątkowej firmie. Rekrutujący wiedzą oczywiście, że żaden student, czy absolwent nie składa tylko jednej aplikacji do jednej firmy.
Przez wszystkie etapy rekrutacji pracodawcy oczekują od kandydatów zrozumienia, na czym polega działalność firmy, do której aplikuje kandydat. I bardzo ważna jest wręcz "demonstracja" i zapewnienie pracodawcy, że kandydat będzie pracował z entuzjazmem i pasją. Wszyscy pracodawcy kładą nacisk na umiejętność kandydata do pracy w zespole. Prawie w każdej pracy obowiązki pracownika wiążą się z koniecznością pracy zespołowej. Może to być grupa składająca się z ludzi posiadających różne doświadczenie zawodowe, umiejętności. I właśnie umiejętność odnalezienia się w takim zespole, niezależnie od jego składu i liczby osób jest cechą ważną i pożądaną przez rekrutujących do pracy.
Komunikatywność, a zwłaszcza ustna, jest zawsze umiejscowiona wysoko na liście oczekiwań pracodawców wobec kandydatów. Komunikować się trzeba przecież zarówno z zespołem, w którym pracownik pracuje, jak również z klientami obsługiwanymi przez firmę. Niezależnie od rodzaju działalności, firma zawsze posiada klientów czy to wewnętrznych czy zewnętrznych, i umiejętność jasnej i klarownej komunikacji z ludźmi jest konieczna do wykonywania pracy na wysokim poziomie.
Oczekiwanie od studentów i absolwentów, aby szukali nowych rozwiązań i nowych, kreatywnych sposobów pracy nad danym zadaniem zawsze była obecna i nie należy spodziewać się w tej kwestii zmian. Warto, czasem dla usprawnienia samemu sobie pracy, poszukać nowych rozwiązań, a może Twój zwierzchnik także dostrzeże Twoją kreatywność i ją doceni.
To, że pracodawcy oczekują od pracowników chęci i zdolności do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i rozwoju wydaje się oczywiste i bardzo ważne. Rynek pracy zdecydowanie zmienił się i zjawisko "pracy na całe życie" właściwie przestało funkcjonować. W tej chwili umiejętności takie jak znajomośc programów komputerowych czy języków obcych są oczywiste i rekrutujący oczekują od kandydatów więcej. Nie oznacza to, że pracownicy muszą być ekspertami we wszystkich dziedzinach. Pracodawcy poszukują w kandydatach raczej "potencjału".
Oznacza to niewątpliwie, że oczekiwania wzrosły. Jak zdobyć pewność, że posiadasz właściwy "potencjał", którego oczekuje pracodawca? Warto przyjrzeć się oczekiwaniom pracodawcy i wyeksponować te umiejętności, których szuka. I, biorąc pod uwagę na przykład umiejętności pracy w zespole, warto przyjrzeć się swojej aktywności na uczelni, zespołowej pracy przy projektach, konkursach, imprezach, uczestnictwu w zawodach sportowych i wykorzystać tę wiedzę w aplikacji.
Warto siebie samego ocenić. Zadać sobie pytania: czy posiadam tę umiejętność? Czy jest ona dobrze rozwinięta? Jeśli nie to, co mogę zrobić?
Elastycznośc jest to zarówno cecha jak i umiejętność. Powód, dlaczego pracodawcy tak wysoko cenią tę umiejętność, to oczywiście ciągłe zmiany, które mają miejsce w firmach. O wiele prościej przechodzić je z osobami, które łatwo dostosowują się do zmian i są elastyczne niż z osobami, które potrzebują wiele czasu na dopasowanie się do nowych warunków pracy. Ponadto żyjemy w czasach kiedy bardzo cenni są pracownicy, którzy posiadają różne umiejętności i chętnie podejmują się realizacji nowych zadań, z różnych dziedzin, jeśli tyko zachodzi taka potrzeba w firmie.
Firma musi być gotowa do realizacji zmian bardzo szybko, a pracownicy powinni umieć sprostać tym wyzwaniom.
Na koniec warto dodać, że pracodawcy oczekują od absolwentów realizmu, zwłaszcza w kwestii warunków zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę. Warto przystosować swoje oczekiwania do rzeczywistości i nie należy spodziewać się, że już na wstępie pracodawca zaproponuje absolwentowi to samo wynagrodzenie, co lojalnemu pracownikowi, który spędził w firmie 5 lat. Czasy błyskawicznych awansów zawodowych minęły, więc uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na systematyczne wspinanie się po szczeblach kariery.
Dobry pracownik to na pewno ten, który dobrze włada językiem obcym sprawdź dostepne kursy językowne na avalon.lublin.pl