Kiedy przedsiębiorca musi wysłać pracownika na badania lekarskie po okresie chorobowego?

Mariusz Siwko
30.05.2018

Długotrwałe chorobowe pracownika zawsze jest problemem dla pracodawcy. Oczywiście nie ma ludzi niezastąpionych i z taką sytuacją trzeba umieć sobie poradzić, nie zapominając przy tym o obowiązujących w naszym kraju przepisach. Pracownik, który wraca do firmy z długiego zwolnienia L4, musi zostać wysłany na badania lekarskiego. O szczegółach przeczytasz w naszym poradniku.

Długotrwałe L4 – czyli jakie?

Kodeks pracy mówi jasno: mianem długotrwałego zwolnienia chorobowego określamy L4 obowiązujące powyżej 30 dni. Jeśli więc pracownik np. złamał nogę w kilku miejscach i nie było go w firmie przez 6 tygodni, to przed ponownym objęciem stanowiska musi zostać skierowany na obowiązkowe badania kontrolne.

Wynika to bezpośrednio z artykułu 299 Kodeksu pracy. Znajduje się w nim informacja o przymusowym wysłaniu pracownika na badania w sytuacji, gdy jego niezdolność do pracy trwała dłużej niż 30 dni.

Celem badań kontrolnych jest sprawdzenie, czy długotrwała choroba nie wpłynęła na zdolność pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że po np. poważnym wypadku, pracownik nie będzie mógł chociażby pracować w pozycji stojącej czy dźwigać ciężkich przedmiotów.

Kto płaci?

Niestety, ale obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. To on wysyła pracownika na obowiązkowe badania kontrolne i musi za nie zapłacić. To także w interesie pracodawcy jest zweryfikowanie, czy podwładny faktycznie poddał się badaniom lekarskim – powinno to zostać potwierdzone stosownym dokumentem, który należy dołączyć do akt pracowniczych.

Ważne!

Pracownik nie ma prawa odmówić poddania się badaniom kontrolnym. Jeśli to zrobi lub zlekceważy polecenie pracodawcy, będzie podlegać konkretnym konsekwencjom służbowym, włącznie z wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

Krótsze zwolnienia L4

W przypadku pracowników, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim poniżej 30 dni, nie istnieje obowiązek wysyłania ich na badania kontrolne przed dopuszczeniem do stanowiska. Jednak pracodawca może we własnym zakresie zarządzić, by podwładny poddał się takim badaniom. Powinno do tego dojść w momencie, gdy pracodawca ma uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie