Kiedy odwołać rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem?

Antoni Kwapisz
11.12.2020

Jako pracodawca z pewnością dobrze wiesz, jak trudno jest znaleźć wartościowych pracowników – zwłaszcza specjalistów. Często wymaga to prowadzenia wielotygodniowej rekrutacji i odbycia dziesiątek spotkań z potencjalnymi kandydatami. Może się również zdarzyć, że osoba, którą zaprosiłeś na rozmowę kwalifikacyjną jednak nie znajduje się w kręgu Twojego zainteresowania. Wówczas należy jak najszybciej odwołać rozmowę. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których warto się na taki krok zdecydować.

Znalazłeś już kogoś innego

Jeśli wiesz, że osoba, z którą już odbyłeś rozmowę otrzyma od Ciebie propozycję pracy, to nie warto zwodzić kogoś innego. Zadzwoń do kandydata, przeproś za zamieszanie i życz powodzenia w dalszym poszukiwaniu pracy. W ten sposób zaoszczędzisz wszystkim czasu i wyjdziesz z sytuacji z twarzą, nie musząc się przy tym tłumaczyć, dlaczego pomimo świetnej rozmowy nie zaproponujesz tej osobie pracy.

Dowiedziałeś się czegoś niepokojącego o kandydacie

Rekrutacja na odpowiedzialne stanowisko zawsze jest – a przynajmniej powinna być – procesem, który może zająć nawet kilka tygodni. W tym czasie należy bardzo dokładnie prześwietlić kandydatów. Może się okazać, że osoba zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną jednak okaże się niedostatecznie kompetentną, gdy pracodawca zweryfikuje jej wykształcenie czy doświadczenie zawodowe.

W grę może wchodzić również „donos” od poprzedniego pracodawcy, który przestrzega przed zatrudnieniem tej osoby, przypisując jej np. awanturnictwo, lenistwo, psucie atmosfery etc.

Kandydat wysunął zbyt wygórowane oczekiwania finansowe

Bywa tak, że częściową rekrutację można przeprowadzić np. telefonicznie lub mailowo, aby jeszcze zawęzić krąg potencjalnych kandydatów i odbyć rozmowy twarzą w twarz tylko z tymi najpoważniejszymi. Jeśli możesz zaoferować nowemu pracownikowi na przykład 5000 złotych na rękę, natomiast dana osoba oczekuje 8000 złotych, to trudno będzie tutaj dojść do kompromisu – rozbieżność jest zbyt duża.

W takiej sytuacji lepiej będzie odwołać rozmowę kwalifikacyjną, zaoszczędzić sporo czasu obu stronom i nie stawiać się w kłopotliwej sytuacji, jaką niewątpliwie byłoby negocjowanie warunków finansowych bez szans na dojście do porozumienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie