Kiedy można zastosować zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Marek Szydełko
19.08.2019

Wręczenie pracownikowi wypowiedzenia umowy zawsze jest kłopotliwe i nieprzyjemne – zwłaszcza, jeśli mówimy tutaj o osobie, która przepracowała w firmie dłuższy okres. Jednym z często wykorzystywanych przez przedsiębiorców sposobów na „osłodzenie” pracownikowi utraty zatrudnienia jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach takie zwolnienie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami.

Czym jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Mamy tutaj do czynienia z ukłonem pracodawcy w stronę pracownika, któremu zostało zakomunikowane, że firma nie wiąże z nim dalszych planów. Dzięki zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy pracownik nie musi przychodzić do zakładu i wykonywać swoich obowiązków służbowych przez cały okres wypowiedzenia. Jakie daje mu to korzyści?

Po pierwsze: pracownik zyskuje dodatkowy czas, aby oswoić się z niewątpliwie trudną sytuacją. Po drugie: ma większe pole manewru w zakresie poszukiwania nowej pracy. Po trzecie: może wykorzystać zaległy urlop. Po czwarte: może zwyczajnie odpocząć, pobyć z rodziną lub wręcz przeciwnie – od razu podjąć pracę w innej firmie (za zgodą obecnego pracodawcy), ewentualnie założyć własną działalność gospodarczą.

Ważne!

Propozycja zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy może wyjść wyłącznie od pracodawcy.

Niezbędne formalności

Bardzo ważnym aspektem prawnym, o którym przedsiębiorcy często zapominają, jest to, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy można zastosować jedynie wtedy, gdy pracownikowi zostanie wręczone wypowiedzenie umowy o pracę. Co za tym idzie, ten tryb nie obowiązuje w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Kolejna istotna kwestia: zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może obowiązywać wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Jeśli więc pracownikowi przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, to pracodawca może mu zaproponować, że przez cały kwartał nie musi przychodzić do pracy, zachowując przy tym prawo do pensji.

Ważne!

Jeśli pensja pracownika składa się z wielu elementów (np. prowizji), to do jej obliczenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy brana jest średnia z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających okres wypowiedzenia.

Należy również pamiętać, że pomimo zaproponowania pracownikowi zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, osoba zatrudniona musi w pierwszej kolejności wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie