Jak zwiększyć atrakcyjność pracy biurowej? Porady dla pracodawców

Maciej Piwowski
02.01.2020

Praca w biurze powszechnie kojarzy się z rutyną, może nawet nudą i minimalnym zaangażowaniem w swoje obowiązki. Takie podejście jest oczywiście skrajnie niekorzystne z punktu widzenia pracodawcy. Stąd też nowoczesny model zarządzania kładzie mocny akcent na to, aby szukać rozwiązań uatrakcyjniających pracę biurową. Brzmi skomplikowanie i „drogo”, ale uwierz, że tak być wcale nie musi. Sprawdź, jakie metody możesz wdrożyć we własnej firmie i w ten sposób osiągnąć wyższy poziom motywacji w zespole pracowników.

Hot Desk

Idea Hot Desków została zaimportowana ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten model rzeczywiście bardzo dobrze się sprawdził. Od dawna testują go największe korporacje, a stopniowo przekonują się do niego także mniejsze firmy. O co chodzi? Hot Desk, czyli w wolnym tłumaczeniu „gorące biurko”, polega na stworzeniu takiego układu pracy biurowej, by żaden pracownik nie miał przypisanego na stałe jednego stanowiska.

Czyli: w tym tygodniu pracownik wykonuje swoje obowiązki w zachodnim skrzydle biura, w następnym przenosi się do skrzydła wschodniego i tak dalej. Zapytasz: a co to właściwie daje? Hot Desk niesie ze sobą kilka ważnych korzyści:

  • Jest świetną receptą na biurową rutynę
  • Wspiera budowanie atmosfery w zespole (pracownicy muszą mieć ze sobą bliższy kontakt, chociażby przekazując sobie stanowiska)
  • Sprzyja utrzymaniu porządku na biurkach, co z kolei minimalizuje ryzyko gubienia dokumentów

Open Space

Stara, sprawdzona i nadal bardzo skuteczna metoda uatrakcyjniania pracy biurowej. Nieprzypadkowo firmy, które oferują pracę w open space’ach, dużo łatwiej pozyskują pracowników – otwarta przestrzeń prezentuje się nowocześnie, atrakcyjnie i „światowo”, co stanowi ważny argument przy wyborze miejsca zatrudnienia.

Praca w open space nie jest oczywiście dla każdego i trzeba się do niej przyzwyczaić. Sprzyja jednak nawiązywaniu relacji w zespole, co samo w sobie jest już dość atrakcyjne i przeciwdziała rutynie.

Praca zdalna

Koniecznie rozważ wprowadzenie jej w swojej firmie. Wiele prac biurowych można przecież wykonywać w praktycznie dowolnym miejscu – wystarczy tylko komputer i dostęp do Internetu. Sprawdź więc, którzy pracownicy spokojnie mogliby pracować np. w domu i zaproponuj im takie rozwiązanie – badania preferencji pracowniczych pokazują, że jest ono bardzo pożądane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.