Jak zachęcić (lub zmusić) pracowników do wykorzystywania całego urlopu wypoczynkowego w bieżącym roku?

Jerzy Biernacki
04.09.2019

Sposób i forma wykorzystania urlopu wypoczynkowego leżą w wyłącznej gestii pracownika. Wielu zatrudnionych stawia jednak pracodawców w kłopotliwej sytuacji, stosując znany proceder „zbierania urlopu”. Polega on na tym, że pracownik celowo nie korzysta z przysługujących mu w danym roku dni, by później mieć w zanadrzu bardzo długi, skumulowany urlop. Taka sytuacja jest skrajnie niekorzystna dla przedsiębiorców, bo grozi poważnymi sankcjami finansowymi (kara za niedopilnowanie wykorzystania urlopu w terminie). Jeśli prośby nie pomagają, warto wykorzystać inne metody zachęcenia lub wręcz zmuszenia pracowników do wybrania wszystkich przysługujących im dni urlopu wypoczynkowego w jednym roku kalendarzowym. Oto kilka ciekawych pomysłów.

Dodatkowy urlop

Większości pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Pracodawca ma jednak prawo udzielić pracownikowi dodatkowego, pełnopłatnego urlopu na mocy wewnętrznego porozumienia. Można więc zaproponować podwładnym, że te osoby, które wykorzystają cały urlop (złożą wnioski w odpowiednim terminie), będą miały wolne również w np. Wigilię czy sylwestra.

Wpisanie obowiązku wykorzystania urlopu do regulaminu przedsiębiorstwa

Sposób formalny, ale także skuteczny. Jeśli przedsiębiorca wpisze do regulaminu zakładu pracy, że każdy pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w ciągu roku kalendarzowego, to zyska narzędzie do karania niesubordynowanych podwładnych. Może np. obniżyć prowizję, nie przyznać premii czy udzielić ostrzeżenia, następnie nagany, a w końcu nawet wręczyć pracownikowi wypowiedzenie dyscyplinarne za lekceważenie poleceń służbowych.

Dopłata do wczasów pod gruszą, ale pod warunkiem

Tym warunkiem jest oczywiście złożenie wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego w maksymalnym dostępnym wymiarze. Pracodawca może zapowiedzieć pracownikom, że osoby, które zdecydują się wziąć minimum 2 tygodnie urlopu (ciągiem), otrzymają dofinansowanie do wakacji. Taka perspektywa z pewnością podziała na wyobraźnię pracowników i zmotywuje ich do niechomikowania urlopu.

Zawieszenie pracy zakładu w martwym sezonie

Jeśli firma zawsze notuje przestój w zamówieniach, np. w sezonie wakacyjnym, a koszty pracy przekraczają wówczas dochody, warto rozważyć wprowadzenie zasady czasowego przestoju. Firma po prostu będzie zamykana np. na cały lipiec, a wszyscy pracownicy obligatoryjnie muszą wtedy wykorzystać urlopy wypoczynkowe – przynajmniej w większej części.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie