Zawarcie umowy o pracę z pracownikiem jest jednym z pierwszych symptomów rozwoju przedsiębiorstwa i powodem do dumy dla pracodawcy. Trzeba jednak zrobić to zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Bardzo ważne jest, aby umowa zawierała wszystkie wymagane elementy – w przeciwnym razie może zostać podważona np. podczas kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy. W naszym poradniku podpowiadamy, jak poprawnie napisać umowę o pracę i nie narazić się na problemy.
Umowa o pracę przede wszystkim musi zawierać dane na temat pracodawcy i pracownika, a konkretnie:
Ponadto na umowie o pracę, zawsze sporządzanej w formie papierowej, należy umieścić pieczęć firmową, ewentualnie wpisać nazwę, adres, numer NIP i REGON zakładu pracy – robimy to w lewym-górnym rogu umowy.
Po prawej stronie dokumentu umieszczamy datę jego sporządzenia – bardzo ważne jest to, że nie może być ona późniejsza niż dzień, w którym pracownik ma faktycznie rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków służbowych (może być natomiast wcześniejsza).
Istotną kwestią jest to, aby w umowie o pracę precyzyjnie określić jej rodzaj. Chodzi o to, by wyraźnie zaznaczyć, czy umowa została zawarta na czas nieokreślony, określony, a może na okres próbny. Dodatkowo w dokumencie musi się znaleźć informacja o wymiarze czasu pracy zatrudnionego: pełen etat lub część etatu.
Kluczowym elementem poprawnie sporządzonej umowy o pracę jest dokładne opisanie obowiązków zatrudnionego. Wielu pracodawców to bagatelizuje, wpisując tylko ogólnikową nazwę stanowiska. Warto natomiast się trochę wysilić i wymienić podstawowy zakres prac, jakich wykonywanie będzie wymagane od pracownika.
W prawidłowo sporządzonej umowie o pracę wpisujemy nie tylko wysokość pensji zasadniczej i termin jej wypłaty, ale również dokładne informacje na temat pobocznych elementów wynagrodzenia, jak chociażby dodatek stażowy, prowizje, dodatek funkcyjny.
Na koniec pamiętamy, aby umowa została podpisana odręcznie przez obie strony – w przeciwnym razie będzie nieważna, a pracownik nie będzie mógł legalnie przystąpić do pracy.