Finansowe i niefinansowe korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Piotr Kowalczyk
16.10.2019

Niepełnosprawność nie jest dziś jednoznaczna z wykluczeniem zawodowym i społecznym. Coraz więcej pracodawców chce zatrudniać osoby z różnymi dysfunkcjami, dostrzegając w tym liczne zalety dla swoich przedsiębiorstw. Nie trzeba tego traktować w kategoriach cynizmu – z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej nie ma przecież większego znaczenia, dlaczego pracodawca zdecydował się ją zatrudnić. Ważne, że ma pracę i może mieć kontakt z ludźmi. Warto zatem sprawdzić, jakie realne korzyści – zarówno finansowe, jak i niefinansowe – odnosi przedsiębiorca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika.

Korzyści finansowe

Jest ich całe mnóstwo, co też po części uzasadnia gwałtowny wzrost zainteresowania zatrudnianiem osób niepełnosprawnych przez polskich przedsiębiorców. W celu skutecznej walki z wykluczeniem społecznym w Polsce uruchomiono wiele programów wspierających aktywizację zawodową niepełnosprawnych, którymi kieruje PFRON.

Oto kilka najkonkretniejszych korzyści finansowych, z jakich można skorzystać zatrudniając osoby z różnymi niepełnosprawnościami:

  • Obniżenie lub umorzenie składek na PFRON;
  • Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością (nawet do 90%);
  • Dofinansowanie do składek ZUS odprowadzanych za niepełnosprawnego pracownika;
  • Dofinansowanie do stworzenia stanowiska pracy oraz jego utrzymania przez okres aż 36 miesięcy – maksymalnie można uzyskać 15-krotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością;
  • Częściowy zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego – refundacja może wynieść do 70% poniesionych kosztów;
  • Możliwość uzyskania dofinansowania do stanowiska pracy pracownika, który pełni rolę asystenta osoby niepełnosprawnej, np. jest tłumaczem języka migowego;

Korzyści niefinansowe

Decyzja o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej nie powinna być podejmowana wyłącznie przez pryzmat pieniędzy. W rzeczywistości może to być dla firmy ogromna szansa na rozwój czy poprawienie relacji w zespole, a także na zyskanie bardzo wartościowego pracownika realnie przyczyniającego się do sukcesu gospodarczego przedsiębiorstwa.

Sprawdźmy, jakie niefinansowe korzyści odnosi pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne:

  • Osoba niepełnosprawna zwykle jest bardzo oddanym pracownikiem – szczególnie dotyczy to osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
  • Wzrost empatii i zdrowych relacji w zespole pracowniczym;
  • Poprawa wizerunku przedsiębiorstwa, co może być istotnym elementem strategii kreowania marki odpowiedzialnego, atrakcyjnego pracodawcy;

Każdy z tych argumentów powinien skłonić pracodawców, aby przynajmniej rozważyli opcję zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, w tym z niepełnosprawnością intelektualną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.