Co zrobić, gdy dowiadujesz się, że pracownik szuka innej pracy?

Marek Szydełko
20.11.2019

To zupełnie normalne, że pracownicy nie są przyspawani do swoich miejsc pracy – zwłaszcza Ci z młodszego pokolenia. Częsta zmiana pracodawcy to przywilej, z którego korzysta coraz więcej osób. Gwarantuje to brak rutyny oraz możliwość sukcesywnego zwiększania zarobków. Problem ma natomiast pracodawca, który zainwestował czas i pieniądze w pracownika i nie uśmiecha mu się ponowne prowadzenie rekrutacji – szczególnie na stanowisko wymagające specjalistycznych umiejętności. Co zatem powinieneś zrobić, gdy docierają do Ciebie wieści o tym, że ważny pracownik rozgląda się za innym zajęciem?

Sprawdź, kto chce go podkupić

Takie małe śledztwo pozwoli Ci ocenić, na ile realne jest zatrzymanie pracownika w firmie. Przykładowo: jeśli wiesz, że ofertę złożyła mu znacznie większa firma, to raczej nie będziesz w stanie jej wyrównać, czy to na gruncie pensji, czy skali realizowanych projektów.

Może się jednak okazać, że pracownik rozważa przejście do firmy, o której wiesz, że nie cieszy się dobrą opinią w branży, jest nierzetelna i nie traktuje pracowników po partnersku. Przekaż tę wiedzę pracownikowi nieoficjalnymi kanałami, np. za pośrednictwem innych członków zespołu.

Zastanów się, co możesz zaoferować pracownikowi

Przygotuj sobie zestawienie, z którego wynika, na ile możesz sobie pozwolić w negocjacjach z pracownikiem. Wiadomo przecież, że głównie chodzi tutaj o pieniądze. Jeśli z obliczeń wynika, że możesz zaoferować pracownikowi maksymalnie 20-procentową podwyżkę, a ten oczekuje 40-procentowej, to dalsza dyskusja nie ma większego sensu i lepiej będzie skupić się na znalezieniu następcy. 

Podejmij działania zaradcze

Takim działaniem będzie rozpoczęcie rekrutacji na stanowisko pracownika, który prawdopodobnie i tak odejdzie do konkurencji. Możesz ją prowadzić w sposób nieoficjalny, jeśli masz jeszcze nadzieję na zatrzymanie wahającego się pracownika. Zastanów się też, czy przypadkiem w zespole nie ma osób, które śmiało mogłyby zająć to stanowisko, otrzymując tym samym awans. Zawsze łatwiej jest znaleźć pracownika niewykwalifikowanego niż specjalistę.

Przekaż pracownikowi więcej obowiązków (odpowiedzialnych)

To bardzo dobry sposób na to, aby oficjalnie i czytelnie docenić pracownika. Gdy poinformujesz go o tym, że chcesz mu powierzyć bardziej odpowiedzialne zadania, dasz mu do zrozumienia, że pełni ważną rolę w firmie i zamierzasz w niego dalej inwestować. To z kolei od razu obudzi w nim wątpliwości: czy aby na pewno warto zmieniać miejsce pracy, skoro nie mam gwarancji, że nowy pracodawca również będzie mnie doceniać?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie