Zgubienie dowodu rejestracyjnego leasingowanego samochodu – co robić?

Piotr Kowalczyk
07.09.2022

Leasingowanie samochodu to bardzo popularne rozwiązanie wśród polskich przedsiębiorców. Na pewno jest to opłacalne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Leasing bywa jednak problematyczny w momencie, gdy pojawiają się jakieś nieprzewidziane sytuacje. Przykładem może być zgubienie dowodu rejestracyjnego leasingowanego samochodu. Co należy wtedy zrobić? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Od razu skontaktuj się z leasingodawcą

Leasingodawca jest właścicielem pojazdu, dlatego trzeba go jak najszybciej poinformować o zgubieniu dowodu rejestracyjnego. Najlepiej będzie zadzwonić na infolinię lub wysłać maila do pracownika, który odpowiada za obsługę Twojej umowy leasingowej.

Jesteś za granicą? Zgłoś zgubienie dowodu na komisariacie policji

Jeśli do zgubienia dowodu doszło w Polsce, to nie jest to wielki problem – w naszym kraju nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Gorzej za granicą, gdzie w razie kontroli drogowej możesz się spodziewać bardzo poważnych problemów (włącznie z odholowaniem samochodu na policyjny parking).

W takiej sytuacji najlepiej jest więc od razu zgłosić się na najbliższy komisariat policji i poinformować o zgubieniu dokumentów. Sprawa zostanie wyjaśniona i otrzymasz zaświadczenie umożliwiające legalne poruszanie się po drogach w danym kraju.

Wystąp do leasingodawcy o wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego

W miarę możliwości zadbaj o to, aby procedura wyrobienia wtórnika ruszyła jak najszybciej. Może to zrobić wyłącznie pracownik firmy leasingowej, dlatego musisz napisać (odręcznie) oświadczenie i wysłać skan do leasingodawcy.

W różnych firmach leasingowych mogą pojawić się dodatkowe wymagania, na przykład konieczność przesłania karty pojazdu czy nawet tablic rejestracyjnych!

Ile zapłacisz za tę „przyjemność”?

Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego nie jest oczywiście darmowe, zwłaszcza w przypadku leasingowanego samochodu. Opłata urzędowa wynosi 73,50 zł, a dodatkowo trzeba będzie wnieść opłatę na rzecz leasingodawcy, która waha się od około 200 do 300 złotych netto.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie