Zawieszenie działalności gospodarczej – co musisz o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
06.10.2016

Zawieszenie działalności gospodarczej jest w pełni legalną formą przerwania prowadzenia firmy, co wiąże się z wieloma przywilejami dla przedsiębiorcy. Brak obowiązków podatkowych kusi, szczególnie w okresie dekoniunktury, ale nie wszystko jest aż tak piękne. Zawieszenie działalności oznacza szereg zakazów i obowiązków. O czym musisz pamiętać? Oto 6 najważniejszych kwestii.

  1. Zawieszenie tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej – o tym trzeba koniecznie pamiętać, bo zawieszenie nie przysługuje np. spółkom kapitałowym. Przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność na okres od 30 dni do nawet 2 lat. ALE tylko pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników.
  2. Możesz zmieniać zdanie – polskie prawo zezwala na wielokrotne zawieszanie i odwieszanie działalności gospodarczej, dlatego jest to dobre narzędzie dla przedsiębiorców, którzy narzekają na okresowe trudności w pozyskiwaniu klientów.
  3. Zawieszenie daje konkretne korzyści – w okresie zawieszenia działalności nie musisz opłacać składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, a także deklaracji VAT. Masz jedynie obowiązek złożyć roczną deklarację PIT.
  4. Deklaracja VAT konieczna, jeśli zawiesiłeś działalność w trakcie trwania miesiąca lub kwartału – warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na karne odsetki. Jeśli np. 1 czerwca wystawiłeś fakturę VAT, a 2 czerwca zawiesiłeś działalność, to musisz rozliczyć się z podatku od tej faktury. Tak samo jest z kosztami ponoszonymi przez przedsiębiorcę w okresie zawieszenia – jeśli odliczasz jakieś koszty zawierające VAT, to także musisz składać deklarację.
  5. Nie możesz zarabiać na firmie, ale... – zgodnie z ideą zawieszenia przedsiębiorca nie ma prawa czerpać korzyści finansowych z bieżącego prowadzenia działalności. Wyjątek stanowią te korzyści, które wynikają z podjęcia działań jeszcze przed zawieszeniem (np. założyłeś portal internetowy i zarabiasz na reklamach). Przedsiębiorca może też przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem działalności oraz czerpać zyski niezbędne do zapewnienia mu przetrwania.
  6. Nie wolno Ci wystawiać faktur – choć tutaj też są wyjątki. Masz prawo wystawić fakturę korygującą, a także dokument za usługę lub towar, jeśli wykonanie/dostarczenie nastąpiło krótko przed zawieszeniem działalności. Zgodnie z prawem masz obowiązek wystawić fakturę do 15. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli więc zawiesiłeś działalność 15 lipca, to do 15 sierpnia musisz wystawić wszystkie bieżące faktury.

Zawieszenie działalności gospodarczej może być dla przedsiębiorcy bardzo korzystnym rozwiązaniem, ale tylko pod warunkiem, że będzie to stan przejściowy wynikający z okresowych problemów, a nie sposób na unikanie płacenia podatków i składek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie