Wszystko, co musisz wiedzieć, chcąc założyć agencję pośrednictwa pracy

Agencja pośrednictwa pracy może być bardzo dochodowym biznesem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Wówczas firmy zgłaszają się do agencji gwarantujących „dostarczenie” odpowiednich osób. Jeśli myślisz nad założeniem takiej agencji, to musisz zacząć od poznania wymagań formalnoprawnych.

Jak założyć agencję pośrednictwa pracy?

Aby móc prowadzić taką agencję niezbędne jest założenie działalności gospodarczej oznaczonej odpowiednim kodem. Dla agencji przeznaczone są następujące kody PKD:

  • 78.10.Z – jest to działalność związana z wyszukiwaniem miejsc do pracy i pozyskiwaniem pracowników,
  • 78.20.Z – kod określający działalność agencji pracy tymczasowej.

Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest wpisanie swojej działalności do rejestru. Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, w których:

  • Kieruje się za granicę w celu zatrudnienia polegającego na czasowym przyjęciu do rodziny w zamian za świadczenia w celu doskonalenia umiejętności językowych lub zawodowych, ale tylko na okres do 2 lat,
  • Gromadzi się w formie elektronicznej dane osób szukających zatrudnienia i udostępnia je za pośrednictwem systemów teleinformatycznych (czyli np. portal pracy),
  • Kieruje się osoby w celu odbycia praktyki absolwenckiej, praktyki lub stażu zawodowego, niebędących zatrudnieniem lub inną pracą zarobkową.

Agencja pośrednictwa pracy może być prowadzona w dowolnej formie działalności gospodarczej. Może więc być jednoosobową DG, spółką cywilną, spółką jawną, spółką komandytową, spółką komandytowo-akcyjną, spółą z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką akcyjną.

Pamiętaj

Od wyboru formy zależy to, gdzie musisz zarejestrować swoją działalność: w CEIDG (jednoosobowa DG lub spółka cywilna) lub w KRS (pozostałe formy).

Formy opodatkowania

Przedsiębiorca prowadzący agencję pośrednictwa pracy ma do wyboru jedynie dwie formy opodatkowania, czyli zasady ogólne lub podatek liniowy. Zgodnie z przepisami agencje tego typu nie mogą podlegać opodatkowaniu dochodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie dotyczy to jedynie agencji pracy tymczasowej.

Pamiętaj

W zależności od poziomu przychodów wysokość podatku na zasadach ogólnych wynosi 18 lub 32 procent. Podatek liniowy to natomiast stała stawka 19 procent.

Oczywiście musisz także podjąć decyzję, czy chcesz być płatnikiem VAT. Z punktu widzenia Twoich klientów, czyli przedsiębiorców, jest to zdecydowanie korzystne (możliwość odliczenia podatku od towarów i usług), dlatego nie powinieneś mieć tutaj żadnych dylematów.

Na czym zarabia agencja pośrednictwa pracy?

Oczywiście głównie na prowizjach od firm, dla których agencja znalazła pracowników. W przypadku usługi tzw. leasingu pracowniczego w grę wchodzi zarabianie na stawkach wynegocjowanych z klientami. W takiej sytuacji to agencja formalnie zatrudnia ludzi, a następnie oddelegowuje ich do pracy u swojego klienta.

Chcąc zrobić naprawdę dobry biznes na pośrednictwie pracy, warto rozszerzyć swoją ofertę o pracowników zagranicznych, szczególnie z Ukrainy i Gruzji. Z powodu braku polskich fachowców, to właśnie emigranci są obecnie bardzo poszukiwani.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki dla firm1
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.