Tak zwany Polski Ład wprowadza mnóstwo zmian w przepisach podatkowych. Zmiany zaszły jednak także w zakresie rozszerzenia uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, ale o tym mówi się zdecydowanie mniej. Tymczasem od 1 stycznia 2022 roku KAS zyskuje o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o kontrolowanie przedsiębiorców i wykorzystywane metody prewencyjne. Jedną z nich będzie możliwość zajęcia ruchomości należącej do firmy, czyli np. samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Od 2022 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzący kontrolę celno-skarbową będą mogli zająć ruchomość kontrolowanego podmiotu gospodarczego w formie zabezpieczenia egzekucji administracyjnej. Prowadzi ją Naczelnik Urzędu Skarbowego. Zajęcie będzie mieć miejsce w momencie, gdy tytuły wykonawcze obejmują należności pieniężne o łącznej sumie przekraczającej 10 tysięcy złotych. W takiej sytuacji KAS zyska pełne prawo do zajęcia na przykład samochodu przedsiębiorcy do momentu, aż ten ureguluje swoje zobowiązania.
W momencie, gdy przedsiębiorca przedstawi dowody na uiszczenie tych należności lub ich nieistnienie, to KAS odstąpi od zajęcia i zakończy postępowanie. Co ważne, zajęcie może być motywowane tylko domniemanym popełnieniem jakiegoś wykroczenia czy przestępstwa skarbowego, a na ten tryb nie przysługuje przedsiębiorcy zażalenie.
Dodajmy również, że tymczasowe zajęcie ruchomości może trwać maksymalnie przez 96 godzin od chwili podpisania protokołu przez funkcjonariusza KAS.