Udzielanie korepetycji – czy musisz założyć działalność?

Mateusz Nowak
21.10.2021

Udzielanie korepetycji jest bardzo popularną, znaną od lat formą dorabiania sobie do skromnej nauczycielskiej pensji. Warto natomiast wiedzieć, że dla wielu osób jest to podstawowe źródło dochodów. Zapotrzebowanie na korepetycje rośnie z roku na rok, a prawdziwe apogeum nastąpiło w okresie pandemii i nauki zdalnej. Jeśli chcesz rozpocząć udzielanie korepetycji, to na początek sprawdź, czy nie musisz założyć działalności.

Kiedy korepetytor musi założyć firmę?

Założenie działalności gospodarczej jest wymagane wtedy, gdy dana działalność zarobkowa jest wykonywana w sposób:

  • ciągły,
  • zorganizowany.

Przykładowo: jeśli korepetytor ogłasza się w Internecie, ma coraz większą bazę klientów, inwestuje we własne przybory i ewidentnie ta działalność mu się rozwija, to zgodnie z przepisami powinien założyć firmę. Jeśli tego nie zrobi, to musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami w razie kontroli z ZUS czy skarbówki (a wystarczy tylko donos „życzliwych” sąsiadów).

Oczywiście to tylko teoria. W praktyce niewielu nauczycieli udzielających korepetycji w ogóle rozważa założenie działalności gospodarczej, nie chcąc ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów. Jeśli jednak udzielanie korepetycji nie jest dla Ciebie tylko dodatkiem, ale podstawową formą zarobkowania, to pamiętaj o konieczności rejestracji w CEIDG.

Inne formy udzielania korepetycji

Zdecydowana większość korepetytorów świadczy swoje usługi w ramach „działalności wykonywanej osobiście”. Jest to jak najbardziej dopuszczalne, ale tylko pod warunkiem, że korepetycje są udzielane okazjonalnie, dorywczo i nie stanowią stałego źródła przychodów.

Warto również wspomnieć o tym, że od kilku lat w Polsce funkcjonuje coś takiego, jak działalność nierejestrowana i wydaje się, że jest to idealny wybór właśnie dla korepetytorów, którzy tylko dorabiają sobie do nauczycielskiej pensji.

Działalność nierejestrowana nie musi być nigdzie zgłaszana pod warunkiem, że osiągamy z jej tytułu przychód nieprzekraczający połowy najniższego wynagrodzenia. W momencie przekroczenia tego limitu istnieje obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie