O co zapytać przed zawarciem umowy leasingu samochodu?

Maciej Piwowski
02.10.2023

Rozważasz wzięcie auta w leasing? To może być dobra decyzja z punktu widzenia optymalizacji podatkowej i interesu ekonomicznego firmy. Warunek jest jeden: musisz zawrzeć korzystną dla Ciebie umowę. Jeśli ma to być Twój pierwszy leasing, to w rozmowie z doradcą koniecznie zapytaj o kilka podstawowych kwestii.

Całkowite oprocentowanie

Przy ocenie kosztów finansowania nie powinna Cię interesować wyłącznie marża banku, ale wszystkie opłaty, które składają się na RRSO. Poproś więc doradcę, aby przygotował ofertę z CAŁKOWITYM oprocentowaniem, które będzie znacznie wyższe od tego deklarowanego w materiałach reklamowych.

Okres leasingu

Leasing operacyjny można zawrzeć na minimum 24 miesiące. Niektóre firmy leasingowe proponują rozłożenie płatności nawet na 7 lat. Musisz samodzielnie określić, jak długa umowa Cię interesuje. Takim standardem jest leasing na 36 miesięcy, który m.in. umożliwia zastosowanie minimalnej kwoty wykupu (1% wartości pojazdu).

Ubezpieczenia dodatkowe

Każdy leasing jest obwarowany różnego rodzaju ubezpieczeniami wymaganymi przez finansującego. Zawsze będzie to ubezpieczenie GAP, które gwarantuje wypłatę wartości początkowej pojazdu w razie kradzieży czy szkody całkowitej. Niektóre banki narzucają swoim klientom także inne ubezpieczenia, na przykład na życie, co oczywiście podnosi sumaryczny koszt finansowania.

Ubezpieczenie komunikacyjne i AC

Przedmiot leasingu musi zostać w pełni ubezpieczony, nie tylko na poziomie OC, ale także AC. Firma leasingowa z pewnością przedstawi Ci listę akceptowanych ubezpieczycieli oraz złoży własną ofertę. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się wykupić pakiet OC i AC w firmie zewnętrznej, to możesz zostać obciążony dodatkową opłatą manipulacyjną przez leasingodawcę – wynosi ona od około 150 do nawet 300 zł netto.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie