Pełnomocnik to duże wsparcie dla przedsiębiorcy, który z różnych powodów nie może osobiście zajmować się sprawami swojej działalności. Pełnomocnik jest osobą fizyczną lub prawną, którą przedsiębiorca upoważnia do działania w jego imieniu i na jego rzecz.
Przedsiębiorcy najczęściej udzielają pełnomocnictwa członkowi rodziny, przyjacielowi, pracownikowi czy też specjalistom w konkretnych dziedzinach, na przykład prawnikom, doradcom podatkowym czy wreszcie księgowym.
Pełnomocnik może mieć szeroki zakres obowiązków i uprawnień, w tym zawierać umowy, prowadzić negocjacje, reprezentować firmę przed urzędami czy nawet zarządzać przedsiębiorstwem.
Wyróżniamy kilka rodzajów pełnomocnictw w działalności gospodarczej:
Ustanowienie pełnomocnika jest szczególnie przydatne, gdy przedsiębiorca nie ma czasu na samodzielne prowadzenie wszystkich spraw związanych z działalnością, nie posiada wystarczającej wiedzy specjalistycznej w niektórych obszarach lub gdy firma intensywnie się rozwija.
Pełnomocnictwa można udzielić na kilka sposobów:
Pełnomocnictwo pisemne powinno zawierać dokładne dane identyfikacyjne zarówno przedsiębiorcy, jak i pełnomocnika, zakres upoważnień, a także datę i miejsce jego wystawienia oraz podpis przedsiębiorcy.
W niektórych przypadkach za wydanie pełnomocnictwa trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł, choć istnieją wyjątki, np. pełnomocnictwo dla rodziny czy do celów związanych z ZUS są zwolnione z tej opłaty.