JDG a spółka z o.o. – poznaj podstawowe różnice

Mateusz Nowak
04.04.2024

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz częstszy wybór polskich przedsiębiorców. Panuje powszechne przekonanie, że spółka jest tańsza w utrzymaniu, bo generuje niższe obciążenia podatkowe i składkowe. To duże uogólnienie i wcale nie jest tak, że spółka zawsze będzie lepsza niż JDG. W naszym poradniku prezentujemy najważniejsze różnice między oboma formami prowadzenia biznesu.

Koszty początkowe

W przypadku JDG nie musimy posiadać żadnego kapitału na start. Spółka z o.o. natomiast wymusza wpłatę kapitału zakładowego. Dodatkowo musimy ponieść koszty notarialne.

Zarabiane pieniądze

Prowadząc JDG wszystkie zarobione pieniądze są Twoje. Jeśli zdecydujesz się na spółkę, to zyski zawsze będą stanowić jej majątek (spółka ma osobowość prawną), który jest oddzielony od majątku właściciela spółki.

Odpowiedzialność

Wadą JDG jest to, że przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania. W spółce z o.o. ta odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału zakładowego.

Księgowość

JDG korzysta z przywileju prowadzenia uproszczonej, a więc tańszej księgowości. W przypadku spółki koniecznie jest prowadzenie pełnej księgowości, a do tego istnieje obowiązek sporządzania sprawozdań.

Składki ZUS

Przedsiębiorca na JDG może skorzystać z preferencji w postaci tzw. „Małego ZUS”, natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma takiej możliwości.

Podatek dochodowy

Na JDG opłacamy PIT według różnych stawek podatkowych, natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością opłaca CIT, którego stawki są uzależnione od obrotu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie