VAT, czyli podatek od towarów i usług, stanowi jedno z największych obciążeń finansowych dla społeczeństwa. Płacimy go wszyscy, chociażby robiąc zakupy spożywcze, tankując paliwo czy kompletując garderobę. Podatek ten naliczają przedsiębiorcy, którzy następnie muszą się z niego rozliczyć z urzędem skarbowym. Jakie stawki podatku VAT obowiązują w Polsce? Sprawdź to w naszym poradniku.
Podatek ten jest naliczany od większości towarów i usług. Wyjątek stanowią świadczenia realizowane przez przedsiębiorców, którzy korzystają z przedmiotowego lub podmiotowego zwolnienia z VAT. Wówczas na wystawionej przez firmę fakturze nie znajdzie się pozycja z naliczonym podatkiem.
W naszym kraju VAT jest naliczany od:
W praktyce więc każdy z nas płaci podatek VAT, a większość przedsiębiorców także nalicza go swoim klientom, aby następnie – po ewentualnych odliczeniach – przekazać go na konto właściwego urzędu skarbowego.
W Polsce obowiązują cztery podstawowe stawki podatku VAT (nie uwzględniamy tutaj zryczałtowanego zwrotu podatkowego oraz ryczałtu dla usług taksówek osobowych). Omawiamy je poniżej: