Jakie stawki podatku VAT obowiązują w Polsce?

Marek Szydełko
16.08.2021

VAT, czyli podatek od towarów i usług, stanowi jedno z największych obciążeń finansowych dla społeczeństwa. Płacimy go wszyscy, chociażby robiąc zakupy spożywcze, tankując paliwo czy kompletując garderobę. Podatek ten naliczają przedsiębiorcy, którzy następnie muszą się z niego rozliczyć z urzędem skarbowym. Jakie stawki podatku VAT obowiązują w Polsce? Sprawdź to w naszym poradniku.

Co podlega opodatkowaniu VAT?

Podatek ten jest naliczany od większości towarów i usług. Wyjątek stanowią świadczenia realizowane przez przedsiębiorców, którzy korzystają z przedmiotowego lub podmiotowego zwolnienia z VAT. Wówczas na wystawionej przez firmę fakturze nie znajdzie się pozycja z naliczonym podatkiem.

W naszym kraju VAT jest naliczany od:

  • sprzedaży towarów i usług,
  • importu towarów,
  • eksportu towarów,
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz nabycia towarów.

W praktyce więc każdy z nas płaci podatek VAT, a większość przedsiębiorców także nalicza go swoim klientom, aby następnie – po ewentualnych odliczeniach – przekazać go na konto właściwego urzędu skarbowego.

Stawki podatku VAT

W Polsce obowiązują cztery podstawowe stawki podatku VAT (nie uwzględniamy tutaj zryczałtowanego zwrotu podatkowego oraz ryczałtu dla usług taksówek osobowych). Omawiamy je poniżej:

  • 23% - jest to bazowa stawka podatku VAT, którą stosuje się domyślnie, chyba że dla danego produktu czy usługi można zastosować obniżoną stawkę, co musi wprost wynikać z przepisów.
  • 8% - obniżona stawka podatku VAT obowiązuje przede wszystkim w odniesieniu do towarów i usług budowlanych. Można ją zastosować w przypadku budowy, remontu, modernizacji oraz termomodernizacji, jak również przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, jeśli – to kluczowa kwestia – są one zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
  • 5% - rzadko wyszczególniona stawka podatku VAT, którą płacimy w momencie kupowania różnego rodzaju produktów spożywczych (np. chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne, nabiał i soki) oraz czasopism lokalnych lub regionalnych i książek.
  • 0% - zerowa stawka podatku VAT obowiązuje w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie