Jak zarezerwować wizytę w urzędzie skarbowym?

Antoni Kwapisz
18.12.2020

Wizyta w urzędzie skarbowym jest jedną z ostatnich rzeczy, jakiej chciałby doświadczyć przedsiębiorca. Czasami jednak nie ma wyjścia i trzeba stawić się w siedzibie fiskusa, aby np. wyjaśnić jakąś sprawę czy uzyskać niezbędny dokument. W dobie koronawirusa preferowane jest wcześniejsze rezerwowanie wizyt w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Sposoby rezerwacji terminu spotkania z urzędnikiem

Taką wizytę w urzędzie skarbowym można zarezerwować na trzy sposoby:

  1. Telefonicznie.
  2. Osobiście w rejestracji lub sekretariacie urzędu.
  3. Przez Internet.

Ostatnia opcja jest najszybsza i najwygodniejsza, przy czym musisz wiedzieć, że nie każdy urząd ją udostępnia. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę internetową danego urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie sprawdzić, czy została uruchomiona zakładka do zdalnego rezerwowania wizyt. Jeśli tak, to dalsza procedura będzie bardzo łatwa.

Rezerwujemy wizytę w urzędzie skarbowym online

Po wyszukaniu formularza rezerwacji wizyty wypełniamy swoje zgłoszenie bezpośrednio na stronie danego urzędu skarbowego. W zgłoszeniu trzeba podać rodzaj sprawy do załatwienia (z rozwijanej listy lub poprzez wpisanie odpowiedniego hasła), swoje dane (imię i nazwisko, numer NIP lub PESEL, adres e-mail i numer telefonu), a następnie zaznaczyć, w jakim terminie i o jakiej godzinie chcemy się spotkać z urzędnikiem.

Ważne!

Wizyty w urzędzie skarbowym można rezerwować z maksymalnie 14-dniowym wyprzedzeniem.

Po wysłaniu zgłoszenia powinniśmy otrzymać potwierdzenie mailem. Jeśli w systemie był błąd i wybrany termin okazał się zajęty, to pracownik urzędu skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie, aby ustalić inną datę oraz godzinę spotkania.

Dodatkowo trzeba pamiętać o kilku zasadach obowiązujących w przypadku rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym:

  • jedna wizyta może dotyczyć tylko jednej sprawy,
  • zarezerwowanej wizyty nie można odstąpić nikomu innemu,
  • jeśli z jakiegoś powodu nie możesz stawić się w umówionym terminie, to odwołaj wizytę telefonicznie.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie