Jak założyć działalność gospodarczą w Polsce - krok po kroku

Mateusz Nowak
20.10.2020

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej jest jedną z najtrudniejszych decyzji zawodowych i biznesowych w życiu. Najcięższy jest oczywiście start, który wymaga dużego zaangażowania, cierpliwości oraz wiedzy na temat zakładania i prowadzenia firmy. Niniejszy tekst jest pewnego rodzaju „ściągą” dla osób, które dopiero zaczynają przygodę w biznesie. Krok po kroku wyjaśnia, jak założyć własną działalność gospodarczą. A więc zaczynamy…

Mała refleksja dla początkujących

Po zarejestrowaniu działalności należy ją sumiennie prowadzić. Mówi się o dwóch kierunkach rozwoju firmy- pierwszym z nich jest szczęśliwy start, tj. wejście na rynek z dużym kapitałem finansowym lub wprowadzenie w danym regionie usług niszowych, drugim zaś ciężka praca, która sukcesywnie krok po kroku będzie uczyć pokory do wykonanych czynności. Jednak aby mogło do nich dojść, konieczne jest nie co innego, jak „załatwienie” wszystkich niezbędnych i wymaganych polskimi przepisami formalności

Adwokat w Rzeszowie - http://www.tokarczykipartnerzy.pl/

Rzetelnie przeanalizuj finanse

Jest to kwestia, którą należy rozważyć jeszcze przed założeniem firmy. Oczywistym jest bowiem, że minie jakiś czas, zanim dzięki prowadzonej działalności będziemy czerpać korzyści finansowe. Rozpoczynając musimy nastawić się na same wydatki. Musimy więc posiadać początkowy kapitał, który można będzie przeznaczyć na promocję, marketing, siedzibę, maszyny oraz inne niezbędne narzędzia potrzebne do prowadzenia firmy. Warto zaznajomić się z ofertą, jaką ma dla przyszłego przedsiębiorcy Unia Europejska oraz Urząd Pracy, gdyż instytucje te rokrocznie ponawiają projekty, z których można pozyskać dofinansowanie na start. Innym rozwiązaniem, jednak bardziej ryzykownym, jest złożenie wniosku o kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zastanów się nad formą działalności

Większość rejestrowanych w Polsce firm to jednoosobowe przedsiębiorstwa, które są najpopularniejszą, jednak nie najtańszą formą prowadzenia działalności. Forma działalności jest o tyle istotna, gdyż każda z nich musi funkcjonować na określonych warunkach i spełniać pewne wymagania. Alternatywą do jednoosobowej działalności gospodarczej jest np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która daje nie tylko zabezpieczenie ze strony państwa podczas bankructwa, ale również obniża koszty prowadzenia firmy. Warto więc wcześniej przeanalizować dostępne możliwości ze specjalistą w tym zakresie, by wybrana ostatecznie forma była dla nas jak najkorzystniejsza.

Podstawowe opłaty

Podczas prowadzenia działalności konieczne jest odprowadzanie opłat na rzecz skarbu państwa oraz inne koszty związane z zatrudnieniem. Składki ZUS są jednakowe dla wszystkich i przez pierwsze sześć miesięcy wynoszą one 0 zł, opłacane są wtedy tylko składki zdrowotne w wysokości 375 zł miesięcznie. Kolejne 24 miesiące to opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 602 zł miesięcznie. Pełny ZUS płaci się po około 2,5 roku od założenia działalności i wynosi on wówczas 1444,06 zł miesięcznie, przy czym do tej kwoty należy doliczyć obowiązkową składkę zdrowotną w wysokości 375 zł.

Decydujemy się? Rejestrujemy!

Rejestrację działalności gospodarczej w naszym kraju należy rozpocząć od wypełnienia druku CEIDG-1 oraz złożenia go w Urzędzie Gminy lub poprzez Internet, za pomocą profilu zaufanego i podpisu elektronicznego.

Formularz CEIDG-1, jako jeden formularz i jeden z podstawowych dokumentów odpowiada za:

- rejestrację podmiotu działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy;

- wprowadzenie go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;

- złożenie wniosku o nadanie numeru NIP oraz REGON;

- rejestrację w Urzędzie Skarbowym;

- rejestrację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych;

- wybór formy opodatkowania.

Formularz wypełnia się uzupełniając poszczególne rubryki podstawowymi danymi, takimi jak informacje o przedsiębiorcy, dane o firmie (nazwa firmy, planowana ilość zatrudnionych osób, miejsce prowadzenia działalności). Dla większości osób najtrudniejszym punktem jest wniosku jest ten, w którym należy wpisać odpowiedni kod PKD. Jest to numer identyfikujący rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Kody PKD można znaleźć w sieci i warto je gruntownie przeanalizować, biorąc także pod uwagę rozwój firmy w przyszłości.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi siedem dni od momentu złożenia wniosku CEIDG-1. W tym czasie uzyskuje się oficjalnie dane firmy z numerem NIP oraz REGON. Jest to także moment, w którym należy udać się do miejscowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu zgłoszenia wybranych przez siebie ubezpieczeń, tj. rodzaj odprowadzanych składek (ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne). Kolejnym miejscem, które koniecznie należy odwiedzić, jest Urząd Skarbowy, gdzie wypełnia się deklarację do VAT oraz składa formularz VAT-R.

Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga przebrnięcia przez obowiązkowe kwestie urzędowe. Jeśli sami nie czujemy się na siłach by temu sprostać, warto skorzystać z usług specjalizujących się w tym zakresie firm. Pozwoli to zaoszczędzić nam zarówno czas, jak i niepotrzebne nerwy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.