Jak odkładać na emeryturę będąc przedsiębiorcą?

Jerzy Biernacki
09.03.2022

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców odprowadza minimalne wymagane przepisami składki na ZUS. Efekt jest taki, że po wielu latach prowadzenia własnego biznesu zgromadzony na indywidualny koncie kapitał nie wystarczy do pobierania godnej emerytury. Dlatego warto o nią zadbać we własnym zakresie. Poznaj najlepsze pomysły na odkładanie na emeryturę gdy jest się przedsiębiorcą.

IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może być prowadzone w formie np. rachunku maklerskiego, konta oszczędnościowego, funduszu etc. Ważne jest przy tym to, że roczny limit wpłat (znacznie wyższy dla przedsiębiorców) może zostać odliczony w PIT. Dzięki temu osiągasz bieżącą korzyść podatkową, a przy tym regularnie odkładasz i inwestujesz środki z myślą o przyszłej emeryturze.

IKE

Możesz mieć także Indywidualne Konto Emerytalne, które w odróżnieniu od IKZE pozwala wypłacić zgromadzone środki już po ukończeniu 60. roku życia. Zarówno IKE, jak i IKZE ma tę zaletę, że zainwestowane pieniądze są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

Inwestowanie w markę przedsiębiorstwa

To świetny, choć długofalowy i wymagający dużego samozaparcia pomysł na to, aby mieć nie tyle godną, co bardzo komfortową emeryturę. Jeśli zainwestujesz w markę przedsiębiorstwa i zbudujesz firmę o solidnych fundamentach, to w przyszłości nie będziesz mieć problemu z jej sprzedażą (o ile nie zdecydujesz się na sukcesję). Uzyskane w ten sposób środki będą stanowić Twój fundusz emerytalny.

Stawianie na pasywny dochód z biznesu

W niemal każdej branży można wprowadzić takie produkty i usługi, które będą generować stały przychód bez konieczności angażowania się przez samego przedsiębiorcę. Dzięki temu nawet już po zakończeniu pracy zawodowej będziesz mieć źródło pieniędzy stanowiących czy to dodatek do emerytury, czy wręcz jej podstawę.

Inwestowanie w trwałe aktywa

Do kategorii trwałych aktywów zaliczymy przede wszystkim to, co dobrze przechowuje wartość, a więc m.in. nieruchomości czy metale szlachetne oraz tzw. twarde waluty (euro, dolar, frank szwajcarski). Inwestowanie w takie aktywa w okresie prosperity i aktywności zawodowej nie jest szczególnie uciążliwe, zwłaszcza jeśli Twój biznes przynosi spore zyski. Wykorzystaj ten dobry czas i ulokuj zarobione pieniądze w to, co może zabezpieczyć Twoją przyszłość już po przejściu na emeryturę.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie