Hulajnoga elektryczna: koszt uzyskania przychodu?

Mateusz Nowak
26.08.2019

Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych prędzej czy później doprowadzi do sytuacji, w której urzędy skarbowe będą musiały zająć konkretne stanowisko i określić, czy zakup takiego „pojazdu” może stanowić koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Wielu właścicieli firm nie czeka na taką interpretację i już teraz rozlicza hulajnogi elektryczne w działalności. Czy to nie jest zbyt duże ryzyko? Jak uzasadnić taki zakup w razie kontroli?

Do czego przedsiębiorcy hulajnoga elektryczna?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Hulajnoga elektryczna śmiało może służyć za środek transportu, np. w celu dojeżdżania do biura czy na spotkania z klientami. Jeśli przedsiębiorca nie prowadzi swojej działalności w domu (ma umowę na wynajem biura), to uzasadnienie wydatku przed kontrolerem ze skarbówki nie powinno stanowić większego problemu. Podobnie zresztą sprawa ma się z rowerem czy hulajnogą nożną.

Gdyby jednak kontroler miał jakieś obiekcje, zawsze można przytoczyć mu kilka logicznych argumentów uzasadniających zakup hulajnogi elektrycznej „na firmę”. Oto kilka z nich:

  • Jadąc taką hulajnogą przedsiębiorca się nie poci, a więc śmiało może jej używać do dojeżdżania na spotkania z klientami w obrębie miasta.
  • Hulajnoga jest szybka, nie stoi w korkach, pozwala więc sprawniej wykonywać obowiązki służbowe.
  • Hulajnoga elektryczna może stanowić element kreowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, jako dbającego o ekologię i inwestującego w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Aby ostatecznie wytrącić kontrolerowi wszelkie argumenty z rąk, można przedstawić mu historię dojazdów na elektrycznej hulajnodze, z której jasno wynika, że sprzęt jest używany w działalności gospodarczej (mapa Google wskazuje, że przedsiębiorca korzysta z hulajnogi w dni robocze i w standardowych godzinach pracy).

Czy rzeczywiście warto kupić hulajnogę elektryczną na firmę?

Kwestię opłacalności takiego zakupu każdy przedsiębiorca musi ocenić we własnym zakresie. Hulajnoga elektryczna bez wątpienia jest bardzo wygodna i na dłuższą metę pozwala sporo zaoszczędzić chociażby na paliwie (ale tylko w sezonie od wiosny do jesieni).

Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że na dziś trudno ocenić trwałość i bezawaryjność tych urządzeń. Z tego też powodu zakup hulajnogi na firmę, co wiąże się z tylko roczną gwarancją i brakiem ochrony konsumenckiej, jest dość ryzykowny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie