Twoja firma trafiła na listę Krajowego Rejestru Długów? Sprawdź, co robić!

Maciej Piwowski
06.02.2017

Krajowy Rejestr Długów to potężny bat na niesolidnych przedsiębiorców, ale też konsumentów. Baza zawiera informacje o dłużnikach, w tym osobach prowadzących działalność gospodarczą. Wciągnięcie na listę KRD jest ogromnym problemem dla firmy, która będzie mieć trudności z zaciągnięciem kredytu, znalezieniem kontrahentów, a także odzyskaniem wiarygodnego wizerunku. Co robić w sytuacji, gdy firma trafi na listę Krajowego Rejestru Długów? Podpowiadamy.

Jak mogło do tego dojść?

Na listę KRD może trafić każdy przedsiębiorca, którego dług wynosi już 500 złotych (w przypadku konsumentów jest to 200 złotych), a termin opóźnienia wynosi co najmniej 60 dni. Wniosek o umieszczenie dłużnika w rejestrze składa wierzyciel, czyli np. inna firma, której zalegasz pieniądze.

Zanim jednak do tego dojdzie, musisz otrzymać ostateczne wezwanie do zapłaty z informacją, że jeśli nie uregulujesz długu, informacja na ten temat trafi do KRD. Takie pismo wysyła się na miesiąc przed wszczęciem procedury, a więc masz 30 dni na rozliczenie się z wierzycielem. Jeśli to zbagatelizujesz, dane Twojej firmy zostaną umieszczone w rejestrze.

Rada

Nawet jeśli nie masz środków na spłacenie wierzyciela, warto podjąć z nim negocjacje. Najgorsze jest unikanie odpowiedzialności – nikt tego nie lubi. Wiele firm rozumie przejściowe problemy w prowadzeniu biznesu i są gotowe na pewne ustępstwa, np. rozłożenie długu na raty.

Jak usunąć firmę z Krajowego Rejestru Długów?

Musisz zacząć od spłacenia swojego długu. Skontaktuj się z wierzycielem, poproś o wskazanie oczekiwanej przez niego formy zapłaty (przelew, gotówka) i wreszcie ureguluj zadłużenie. Gdy to już nastąpi wierzyciel ma obowiązek powiadomić o tym Krajowy Rejestr Długów i zwrócić się z wnioskiem o wykreślenie danych dłużnika z rejestru.

Warto wiedzieć

Wierzyciel na złożenie wniosku ma 14 dni od momentu uregulowania zadłużenia.

Po otrzymaniu wniosku KRD ma 7 dni na usunięcie wpisu. Jeśli z jakichś powodów to nie nastąpiło, należy skontaktować się z KRD, przedstawić dowód uregulowania zadłużenia i wystąpić z własnym wnioskiem o wykreślenie z listy dłużników.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy na pewno wpis został usunięty. Zdarza się bowiem, że wierzyciel zapomina lub celowo nie wysyła wniosku do KRD po spłacie zadłużenia, aby dodatkowo narobić problemów niesolidnemu kontrahentowi. Warto więc pilnować swoich interesów.

Na przyszłość natomiast prowadź biznes tak, aby nie mieć do czynienia z KRD. W pierwszej kolejności spłacaj zobowiązania – to podstawa wiarygodności Twojej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie