Lokaty bankowe uchodzą za bezpieczne instrumenty depozytowe, które pozwalają pieniądzom pracować bez żadnego ryzyka. W dużej mierze jest to prawda, natomiast pamiętajmy, że ceną za bezpieczeństwo jest słabe oprocentowanie lokat. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić przedsiębiorcy, którym trzymanie nadwyżek finansowych na lokacie może się zwyczajnie nie opłacać.
Lokaty bankowe bardzo rzadko płacą odsetki powyżej inflacji. Oznacza to, że trzymając nadwyżki na lokacie de facto tracimy, ponieważ spada ich wartość nabywcza. Im wyższa inflacja, tym mniej opłacalne może być deponowanie nadwyżek finansowych na lokacie – tutaj bezpieczną, a potencjalnie korzystniejszą opcją są obligacje skarbowe indeksowane inflacją.
Lokaty bankowe dla przedsiębiorców z reguły są znacznie gorzej oprocentowane niż te dla klientów indywidualnych. Banki lubią zarabiać na firmach, ale już niekoniecznie chcą im ułatwiać oszczędzanie. Gdy porównamy oferty lokat dla kont firmowych i prywatnych, to szybko dojdziemy do wniosku, że oprocentowanie depozytów dla biznesu jest wręcz żenująco niskie.
Jeśli już musisz trzymać nadwyżki w banku, to spośród dostępnych produktów depozytowych lepiej jest wybrać konto oszczędnościowe. Wynika to z faktu, iż środki na takim koncie są dostępne od ręki, można je wypłacić w dowolnym momencie, często bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek.
W przypadku lokaty nie jest to już takie proste. Tutaj likwidacja depozytu oznacza nie tylko utratę odsetek, ale też około 2-dniowy czas oczekiwania na zwrot środków, co w przypadku dynamicznie działającego biznesu może być sporym problemem.