Wielu przedsiębiorców, którym dobrze idzie w biznesie, w pewnym momencie chce sobie wynagrodzić lata ciężkiej pracy i rozważa zakup lub leasing luksusowego samochodu. Masz podobnie, ale obawiasz się, że będzie to przesada i zostaniesz posądzony – również przez pracowników – o szastanie kasą w trudnych czasach? W takim razie weź pod uwagę, że są sytuacje, w których zakup luksusowego samochodu do firmy jak najbardziej ma sens. Omawiamy je w naszym poradniku.
Dobrym momentem na zakup, a właściwie wyleasingowanie luksusowego samochodu, jest ten, w którym Twoja firma ma stabilną sytuację finansową i osiąga spore przychody, co oczywiście ma przełożenie na wysokość podatków.
Jeśli miesiąc w miesiąc drażni Cię, że oddajesz tak dużo pieniędzy skarbówce, to wspólnie z księgowym policzcie, czy nie opłaci Ci się wzięcie drogiego auta w leasing.
O ile w przypadku aut użytkowych nie budzi to żadnych wątpliwości, o tyle możesz się zastanawiać, w jaki sposób luksusowy SUV wpłynie na przychody Twojego przedsiębiorstwa. Już tłumaczymy. Chodzi oczywiście o względy wizerunkowe.
Na pewnym poziomie robienia biznesu nie patrzy się już na samą ofertę, ale na to, z kim robimy interesy. Kontrahenci z tej półki chcą nawiązywać relacje z ludźmi sobie podobnymi, dobrze sytuowanymi, osiągającymi sukcesy, których przymiotem – czy nam się to podoba czy nie – jest właśnie luksusowy samochód.
W każdej działalności zdarzają się tzw. złote strzały, czyli bardzo intratne zamówienia. Jeśli masz takie za sobą i przyniosło ono Twojej firmie niebagatelny przychód, to pewnie już obawiasz się, jak wysoki podatek dochodowy zapłacisz.
W takiej sytuacji warto rozważyć wygenerowanie również wysokiego, jednorazowego kosztu, którego funkcję może spełniać właśnie zakup luksusowego samochodu – za gotówkę czy w leasingu z wysoką wpłatą inicjalną.