Sposoby na płynność finansową firmy

Antoni Kwapisz
20.02.2021

Brak płynności finansowej firmy można porównać do stąpania przez przedsiębiorstwo po wyjątkowo kruchym lodzie. Wystarczy jeden zły krok, aby utopić firmę w lodowatej cieczy pełnej finansowych problemów, zatorów płatniczych i długów. Sprawdź, w jaki sposób zapewnić swojej firmie płynność finansową.

Sprawdzone sposoby, dzięki którym Twoja firma uzyska płynność finansową

Poniżej znajdziesz szereg sprawdzonych i skutecznych rozwiązań, które poprawią kondycję finansową Twojej firmy, zapewniając Ci bezpieczeństwo finansowe.

Faktoring online

Faktoring jest usługą, która sprowadza się do wykupu przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych faktur od przedsiębiorstwa. Faktoring online to doskonały sposób na błyskawiczne uzyskiwanie należności, a tym samym zapewnienie swojej firmie o wiele sprawniejszych i zdrowszych przepływów pieniężnych.

Istnieje wiele rodzajów faktoringu. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim faktoring pełny oraz niepełny. W pierwszym przypadku firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta na siebie. W przypadku faktoringu niepełnego ryzyko niewypłacalności spoczywa na instytucji faktoringowej.

Faktoring jest jednym z bardziej opłacalnych i wygodniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka zatorów płatniczych, a przez to umożliwia uzyskanie niemal każdemu przedsiębiorstwu odpowiednią płynność finansową.

Dużą zaletą faktoringu online jest minimalna ilość formalności i błyskawiczny okres decyzyjny, dzięki któremu pieniądze na koncie przedsiębiorstwa mogą pojawić się już po 24 godzinach od złożenia wniosku. Co więcej, faktoring jest obecnie dostępny dla niemal każdej firmy – zarówno przedsiębiorstw z sektora MŚP o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i mikroprzedsiębiorstw czy młodych firm.

Dekapitalizacja

Alternatywnym rozwiązaniem, które zapewni przedsiębiorstwu płynność finansową, jest jego dekapitalizacja przez właściciela bądź wsparcie inwestorskie. O ile pierwsza opcja nie zawsze jest pożądana przez decydentów, o tyle wprowadzenie do przedsiębiorstwa zewnętrznego inwestora może okazać się rozwiązaniem, dzięki któremu firma zyska nie tylko większą stabilność i płynność finansową, ale również nowe możliwości rozwoju.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest kolejną korzystną opcją, dzięki której firma jest w stanie w krótkim terminie wykaraskać się z problemów finansowych spowodowanych utratą płynności finansowej czy rosnącego zadłużenia przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy może przyjąć formę linii kredytowej, która polega na możliwości finansowego wspierania przedsiębiorstwa w ramach limitu wysokości przyznanego przez bank lub inną instytucję finansującą kredyt.

Warto jednak zwrócić uwagę, że kredyt obrotowy czy linia kredytowa zwykle są dostępne wyłącznie dla większych podmiotów, które działają na rynku przez dłuższy czas, a przez to są wiarygodnym i bezpiecznym kredytobiorcą dla instytucji finansowych. Wobec tego z kredytu obrotowego raczej nie skorzystają małe i mikrofirmy czy przedsiębiorstwa, które działają na rynku dopiero od kilku miesięcy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie