Potwierdzone. Można bezkosztowo pozbyć się samochodu wykupionego z leasingu

Krzysztof Jagielski
28.08.2023

Wykup auta z leasingu stał się bardzo problematyczny po zmianach wprowadzonych wraz z tzw. Polski Ładem. Przypomnijmy, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się sprzedać takie auto przed upływem 6 lat (licząc od zakończenia roku podatkowego, w którym doszło do wykupienia samochodu z leasingu), to musi wystawić fakturę i odprowadzić podatek PIT, VAT oraz opłacić składkę zdrowotną od uzyskanego dochodu. Mamy już potwierdzenie, że istnieje legalny sposób na uniknięcie tych wszystkich kosztów. Zapraszamy po szczegóły.

Jednoznaczna interpretacja

O interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wystąpił jeden z polskich przedsiębiorców, który po wykupieniu samochodu z leasingu wprowadził go do swojego majątku prywatnego, nie amortyzował auta w działalności, a teraz postanowił przekazać pojazd bliskiej osobie w formie darowizny. Celem takiego działania jest oczywiście uniknięcie wcześniej wymienionych kosztów podatkowych z tytułu zbycia samochodu wykupionego z leasingu.

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej, w interpretacji nr 0114-KDIP3-2.4011.340.2023.5.MR przychylił się do tego stanowiska, potwierdzając, że przekazanie auta w darowiźnie jest legalne i nie rodzi żadnego skutku podatkowego.

Przedsiębiorca nie uzyskuje przychodu z tytułu darowizny, dlatego nie musi odprowadzać podatku dochodowego, podatku VAT czy wyższej składki zdrowotnej. Podatku uniknie również obdarowana osoba, o ile jest członkiem najbliższej rodziny darczyńcy.

Następnie osoba obdarowana samochodem wykupionym z leasingu może go sprzedać, a jeśli zrobi to nie wcześniej niż po 6 miesiącach od otrzymania i zgłoszenia darowizny, to nie zapłaci również podatku PCC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie